www.ibnistan.net'e git

Homofobik Nefretten Mardin’de Linç Çağrısı!

Cuma, 18 Nisan 2014
Haber: Kaos GL
Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü yüksek lisans dersinde “Queer ve Mimarlık” kapsamında yapılacak söyleşi kampüs dışından gelen tehditler sonucu iptal edildi.
 
Akademiye Yönelik Homofobik Nefret!
Kaos GL Derneği kurucusu Ali Erol ile Kaos GL Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selçuk Candansayar’ın dün katılması beklenen etkinlik, Çarşamba günü İlke Haber Ajansı’nda çıkan “Mardin Artuklu Üniversitesi ne yapmaya çalışıyor?” başlıklı haberin ardından Rektörlük tarafından iptal edildi.
 
Etkinliği “ahlâksız” olarak nitelendiren haberde Mardin DOST Der’in “bu iğrenç paneli en sert bir şekilde kınıyoruz” açıklamasına yer verildi.  
 
“Üniversitede İfade Özgürlüğünün Önündeki Engeller Kaldırılmalı”
Dersi yürüten Yrd. Doç. Dr. Levent Şentürk, yapılan homofobik nefret saikli haberin dersi hedef göstererek iptal kararına yol açtığını belirtti. kaosGL.org’a konuşan Şentürk, söyleşinin yapılması gereken saatte Mimarlık Bölümü öğrencileri ve öğretim görevlileri ile birlikte bir forum düzenlediklerini anlattı:
 
“Dersin iptal edilmesi kararı hem öğrencilerde, hem de öğretim görevlilerinde büyük bir tepki doğurdu. Üniversitede ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor.”
 
Homofobik Nefretten Linç Çağrısı!
Ancak medyadaki nefret söylemi, söyleşinin iptal edilmesiyle sona ermedi. dogruhaber.com’da M. Müfit Yaray imzasıyla dün yayınlanan “İptal Yetmez, Bu Ahlaksızlar Mardin’den Gitmeli” başlıklı yazıyla Şentürk’ün kişiliğine yönelik saldırılarda bulunuldu. Şentürk’ü “sapık” olarak adlandıran yazıda, Mardinliler Şentürk’ü şehri terk etmeye zorlanması yönünde kışkırtılıyor.  
 
“Ders İçerikleri Esnafın ‘Duyarlılıklarına’ Göre mi Şekillenecek?!”
Kaos GL’nin düzenlediği Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar kapsamında düzenlenecek etkinliğin iptal edilmesine Kaos GL’den Ali Erol da tepki verdi: “Bir öğretim görevlisinin dersindeki bir konudan hareketle ilgili olduğunu düşündüğü bir uzmanla ilgili alanda çalışan bir derneğin temsilcisini çağırma inisiyatifine bile müsaade edilmiyor. Ders içerikleri esnafın ‘duyarlılıklarına’ göre mi şekillenecek?!”
 
Ders kapsamında yapılacak söyleşinin iptali üzerine Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinin ve Eğitim-Sen Mardin Şubesi’nin açıklama yapması bekleniyor. Dersi yürüten Şentürk ise hakkında çıkan nefret haberlerine ilişkin suç duyurusunda bulunacak.

www.ibnistan.net'e git