Bursa denilince nedense aklıma hep Tanpınar'ın "Su sesi ve kanat sakırtısından billur bir avizedir Bursa'da zaman" dizesi gelir. Su devirde bile Setbası köprüsünden sehrin Uludag tarafına, bir ikinde vakti dönüp daldıgınızda saire hak verirsiniz. Yine bir ikindi vakti Yeşil türbeden başlayan Ulucami, Tophane ile devam edip Kükürtlü ve Çekirge'de sona erecek bir yürüyüs insana baska hicbir sehirde kolay kolay rastlayamayacagı semiyolojik bir haz verir. Ve tabi tüm bu hazzı eteginde tasıyan Uludag. Kumral yesil gözlü erkekleri de bu sehrin bende kalan en'lerinden. Sayet tüm sehirler kadın veya erkek güzelligi bazında karsılastırılarsa, eminim Bursa hem kadın hem de erkek dalında tahta oturur. İste tam bu noktada nedense, maskülen güzelligin timsali olmus bazı erkeklerin maco görünümlü hemcinsleri tarafından kız gibi olmakla suclanması geldi. Dolayısıyla güzel Bursa'nın diger sehirler tarafından o bildik sıfatla anılması da sasırtmamalı.

Ama beni hayrete düsüren bizzat Bursalı escinsellerin Bursayı hem de basın acıklamasında o bildik sıfatla anması. Siz de hayrete düsmediniz mi?

 Deniz (2.8.2006, Lambdaistanbul'un bir email listesinden)

 

 

 

Simdi bazı arkadaslarımız belki de haklı olarak, bu da oturdugu yerden dem vuruyor diyecekler ama ben bu Bursa yürüyüsünün bek cok bakımlardan icime sinmedigini belirtmek istiyorum. Tamam belki duyuruda fatih arkadasımız maksadını asan bir cümle sarfetmis olabilir. İyi de neden hickimse bunun acıklamasını yapma geregi duymuyor. Madem Bursa'daki yürüyüsü hem lambda hem de kaos destekleyip istirak ediyor neden üzerinde uzlasılan bır acıklama basına duyurulmadı-kaostan gelen son duyuru bu tartısmaın dısında tabııkı, o isin aslını ızah edecek bır acıklamaydı cunku-. Ben sunu anlayamıyorum. Bir yandan Tarkan'ın "ben escinsel degilim" beyanatına- ki bu beyanatı haksız cıkaran eldeki verılere ragmen- dogru ve ınsani olan bır yaklasımla saygı gösterecez, öte yandan bilimsel dayanagı yoksun halk dedikodusuna dayanan argodan dogma bır safsatayı koca bir sehre maletmeye calısacagız. Bu ne perhiz bu ne lahana tursusu. Samimiyetlerinden asla süphe etmedigim bütün arkadaslara buradan bir kez daha seslenmek istiyorum. Lütfen artık ilkeli ve vizyonlu davranalım. Cünkü samimiyet de herzaman her yerde yeterli olmayabiliyor.

Deniz (6.8.2006, Lambdaistanbul'un bir email listesinden)

...