Sevgili Barış

Yazılanlar Ali Baba'nın, C.'nin bir nevi yargısız infaz yapıp o kişileri listeden çıkarmasına tepki olarak yazdıklarına cevaptı.

Senin gibi şu kişilerin söylediği gibi diye lafa başlamıycam. Ama son

zamanlarda bu listede birşeyler yanlış gidiyordu. Birkaç kişi birbirini terim yerindeyse "yağlayıp" diğer birkaç kişiye saldırıyor, ve yeri geldiğinde listedeki diğerlerini aşşağalamaya varan imalarda

bulunuyorlardı.Ve sonuçta çıkarıldılar. Gönül isterdiki olaylar bu seviyeye çıkmasın ama çıktı, ve olay kendi çığrından çıkmaya başladığında birilerini insiyatifi ele alıp düzeltmesi bence gerekiyordu. "Internet, Lefebvre'in gundelik yasam icin kullandigi bir terim olan "replacement"in iyi orneklerinden biridir. Gundelik yasamimizda deneyimledigimiz pratiklerin yansimalarini internette bulmak mumkun" demişsin.

Benim bundan anladığım eğer dışarıda birilerine saygılı davranıyosan, burda da davranmalısın, eğer dışarıda bu tür kaoslara izin vermiyosan, onları yaşamak istemiyosan burda da yaşamamalısın. Bu demek değildir ki fikirler susturulsun, eleştirenlerin sesi kesilsin. Dışarıdaki yaşamda en çok sesi çıkan güçlü gözükür diye bir mantık var, sıradan vatandaş adamın ne dediğine bakmaz bile belki, çok konuşuyo mu, üste çıkabiliyomu, karşısındakini alt edebiliyormu gibi şeyler bakar ve o kişinin arkasından gidebilir. Burda da böyle olamaz sanırım. Eleştiriceksen eleştir ama üslübuna dikkat et, beğenmiyosan değiştirmeye çalış "arkadaşlar bunu böyle yaptınız , ama belki

böyle yapsaydınızz daah iyi olurdu" demek bence daha doğru bir yol.

İnsanlara saldırarak bir şeyleri değiştiremezsiniz.

50 kişinin- 150 kişinin kararına bence "faşizan karar" demen büyük

haksızlık. O 50 kişinin istekleri, fikirleri saygı gösterilmeyi hak etmiyor

mu? Hiç bir grubun içinde sonsuz demokrasi olamaz, sonsuz demokrasi diye birşeyde olamaz bence, herkesin "herşeyi söylemeye hakkı" olduğunu ben söylerim bana dokunamazsınız diye düşündüğü, bir ortamı hayal bile edemiyorum ben.

Ce……