---- Original Message -----

From: b. t. b.
To: XListe@egroups.com
Sent: Thursday, July 13, 2000 11:54 AM
Subject: [XListe] XListe listesinin tanitim iletisi

Sevgili herkes,

Bilmem farkettiniz mi, listenin anasayfasinda eskiden bir satirdan ibaret olan tanitim yazisi, Londra'dan yazan sevgili Henry Cinaski'nin zahmet edip cevirdigi bir metnin eklenmesiyle zenginlesmis. Son zamanlarda yapilan tartismalara buyuk bir anlam kazandiran bu metni izninizle buraya kopyaliyorum:

Description

XListe listesine hosgeldiniz.

Bu liste escinsel ve biseksuel erkekler ve kadinlarin bir araya gelmesi ve kafalarindakileri tartismalari icin olusturuldu.

Tartismalar cinsellik, din, politika, Turkiye, filmler ve dünyada bulunan escinsel ve biseksuel erkekleri ilgilendiren tum konularda olabilir. Ana kural bunlarin saygisiz olmayan ve diger liste uyelerini incitmeyecek bir tarzda yapilmasi.

Bunun anlami XListe atesli savaslarin ve kisisel saldirilarin yeri degildir. Buna uymayanlar listeden cikarilacaklardir

Lütfen bel alti muhabbet, sex ilanlari ve kufurlesme olaylarina girmeyelim.. Eger mail adresinizde gercek isminiz gorunuyorsa, kullanmamanizi tavsiye ederiz. Bu liste herkese aciktir! Listede bulunmasini istediginiz arkadaslariniza tavsiye edebilirsiniz.

iyi mesajlasmalar :)


Bu kurallar konuşullabilirdi tabii ki. Ancak bunları, aramızda tartışmayı bırak, haber bile vermeden eklemek sayın moderatörlerimizin ne kadar demokrat oldukları iyice gösterir. Verilen listeden atılma kararına, sonradan da gerekçe vermiş olurlar. Önce yargısız infaz, sonra buna bir kural bulur. Yeni kuralların şu bölümü tabii ki oldukça şık:

"Bunun anlami XListe atesli savaslarin ve kisisel saldirilarin yeri degildir. Buna uymayanlar listeden cikarilacaklardir."

Herhalde her zaman bu tarife uyan bir şeyler bulunabilir. Çok muğlak olan "küfür" kavramı bunun yanında nerdeyse net görünür. Karar verecek herhalde C. ve belirsiz olan yakınkları. Uyarı da yok. Süresi de yok. İlk defa 2 gün, sonra bir hafta v.s, gibisinden bir uygulama en azından her şey hemen kesmezdi. Böyle olmayınca ceza çok sert diye, herhalde küçük hata bazen görmezlikten gelinecek. Sonra yineden kişisel tahmine kalan keyfi kararlar.

Şimdiye kadar tabii ki, her şey mükemmel değil. Ancak tek yol, biribirimizden öğrenmek olurdu. Olmaması gereken bir saldırı gördüğümüz sandığımızda, bunu da yapıcı ve anlatıcı bir biçimde anlatmak. Saldırgan düşündüğüm arkadaş, "yok ben sadece sert eleştirdim" derse, kim yargıç olacak? Tek yolu bunu iletişim yolunda çözmek olurdu. Tekralanan saygıya çağrılarla da değil. Belki saygı duyduğumdan dolayı, arakadaşımı eleştirdim, polemik yapsam bile, analatmak istediğimi anlayacağını, her şey bu kadar üzerüne almayacağını sanmıştım.

Neyse boşuna yazıyorum, sayın moderatörümüzden her hangi bir şey ciddiye alacağı yönünündü en küçük bir işaret bile gelmiyor. Eğer niyet insaları dışlamak değilse, daha iyi bir ortam yaratmak, o halde neden C. gölgesinden üzerine atlayarak, attığı arkadaşlarla, kendiliğinden çıkmış olanları da dahil ederek, bu konuda ortak bir konsensi oluşturmayı denemiyor. Belki buranın üyeleri az çok temsil edecek bir komite oluşturulabilirdi. İstisna, gerçekten çok ciddi istisnalarda (iftira, basına bilgi verme, vs) birisini atmak gererkirse bunu ancak oy birliği yapardı. Belki de farklı çözümler, ama yok, hiç hiç bir şey.

Benim ümüdüm şu anda sıfır noktasında. Yok farklı fikir, farklı yaklaşım, yok buranın üyelerinin isteklerine saygı (Çoğunluk muyuz, bilmiyorum, saymadım da, ama azgari bir demokrasi anlayış olsaydı bile, C. doğru bulsa da, bulmasa da, bu konuda azınlık olsaydık bile, ki sanırım değiliz, hak vermeyi hak elden almaktan tercih ederdi. Sanırım, en iyisi yeni bir yer bulup, islah olunmuz oligarşistleri kendi aralarında bırakmak. Bu konuda bir gelişme olursa, ya siz bana haber verin, ya ben size! Sevgiler

Heribert

heribert@l/heribertm@y...

http://artemis.efes.net/heribert (kişisel sitem)