Kaos GL, Ankara

Kaos GL Kültür Merkezi Grup, dergi, gazete ve web sitesi, ister özveri ister kalite ister özgürlükçü ve insancil zihniyeti açısından oldukça etkiliyecidir. Kişisel tercihimdir. 15.07.2005'te Türkiye'nin ilk kayıtlı eşcinsel derneği olmuş.


Lambdaİstanbul

Türkiye'nin en eski eşcinsel grubu. Zamanında İbnistan sitesinin başka bir yerinde ifade ettiğim eleştirilere karşın Lambdaistanbul'un eşcinsel kültürü oluşturmakta hala büyük bir önemi var. Herkese açık olan pazar toplantıları, değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. Eğer arasıra Lambda'ya alternatif oluşturmaya ihtiyaç hissedilse de, bunu mümkün kılan ortamı oluşturmak için Lambda'nın ta kendisinin vazgeçilmez katkısı var. Profesyonelce yapılan sitesi fikir ve önemli bilgiler yanısıra forumu da bulunur.

LeGaTo-banner
Üniversitelerarası Lezbiyen ve Gay Topluluğu

"Bu tarihten sonra hızlanan ve düzenli bir hale gelen çalışma ve toplantılar sonucunda Legato, Türkiye’nin dört yanındaki eşcinsel üniversite öğrencilerini, üniversite mezunlarını ve akademisyenleri çatısı altında toplayan,..."

Sapphonun Kızları

Sappho'nın Kızları senerlerce yapılan özel toplantılarına yerine herkesçe hitap olunabilecek biçimde Kaos GL Kültür Merkezi'nde var olmaya karar verdiler. Sitedeki bilgiler ve fikirler okunmaya kesinlikle değer, ancak çoktan güncellenmedi.

1 Ocak 2006'dan beri kapalı görünür. (14.02.2006 H.M)


Anadolu Ayıları/BearAnatolia

"Anadolu Ayıları, bear movement içinde tanımlanmış; ayı, ayısever, şişman, şişmansever denen erkek escinsellerin bir araya gelmesiyle oluşmuş ayılık hareketinin türkiye'de yankısını bulan, isminin aksine sadece anadolulu ayıları degil, trakya ve türkiye'deki tüm ayı kitlesini hedefleyen, escinsel hareket içinde, özelde ayı hareketi içinde aktivist olmayı hedefleyen, grup içi demokrasi anlayışını benimsemiş escinsel bir oluşumdur."


Türkiye Ayıları/Bears of Turkey

"En genel tanımıyla ayı: tüylü vücutlu, kıllı suratlı, "cuddly" vücutlu erkek. Ancak “ayı” kelimesi farklı insanlar için farklı anlamlara gelebilir, ayı hareketi içinde bile. Birçok erkek, bu özelliklerin birine ya da hiçbirine uymasa bile kendini ayı olarak tanımlayabilir. "Ayı"lık herşeyden çok bir tavırdır."

Pembe Üçgen
İzmir Eşcinsel Kültür Grubu


"... Eşcinsellik kimilerinin iddia ettigi gibi bir hafta sonu fantezisi ya da burjuva hastalığı olmadığı gibi sapkın bir yaşam biçimi de değildir. Eşcinsellik duygusal, düşünsel ve cinsel bileşimlerden oluşan bir varolma biçimidir. Tümüyle insana ait ve insanidir.

...Bu nedenle eşcinsel olan olmayan herkesi bizi duymaya ve bizimle birlikte mücadele etmeye ,tartışmaya , üretmeye çağırıyoruz.."
EshDost Grubu
Sosyal faaliyetlerle yetinen, açılmamak ve efemine olmamak şart koyan yeni (2002?) bir oluşum. Makul ihtiyaçlar dile getirilirse de, ifade biçimi ve toplumsal bakışının zamanla olgunlaşacağını umut ediyorum. Yani ne demek "efemine olana saygımız sonsuz fakat aramızda görmek istemiyoruz"? (Tam alıntı değil, özettir.)
18 Kasım 2005: Şu anda site kapalı olup yeni yapılmaktadır. Gelişme var mı acaba?


GLBT PORTAL
Gay-Lezbiyen-Biseksüel-Transgender

Güncel, çok kapsamlı ve çok dilli sayfalar. Haber, forum,arkadaş arama, kültür, geniş bilgi. İbnistan sitem orada yoksa da, en kapsamlı eşcinsel link sayfalarından. "Mainstream" sayılır, ticari reklamler de içerir.

TRGinfo
Oldukça kapsamlı fakat hep güncel olmayan eşcinsel link sayfaları sunuyor. Burada bulamadığınız bir çok link orada bulacaksınız. (15 Şubat 2006'ta güncellenecekmiş..)

Eshcinsel Net

Özveri ve itinayla yapılan bu site Türkiye'de zamanında öncülük yapmıştı. Sık sık güncelenen haber sayfası. Forum, edebiyat, farklı farklı bilgi, duyurular v.s. Bireyin önemi için bir kanıttı. Siteyi yapan tek kişi, doğal olarak bunu bugünlerde aynı düzeyde devam edemezse de, hala uğramaya değer bir sitedir.
Nitemur in Vetitum
"-Yasaklanmış olana ulaşmaktır amacımız- diyor bu latince deyiş. Bir şeylerin yasaklandığını, bir yasaklama eyleminin varlığını haber veriyor. Ardından da, bu yasaklama eyleminin yasakladığına ulaşmayı, en öncelikli -olmazsa olmaz- amaç olarak ortaya koyuyor..."

REGL
"eski kullanıcıların bildiği üzere regl bir seneyi aşkın bir zamandır internette varlığını sürdürüyor. bu süre içerisinde ne yazık ki bizler siteye gereken ilgiyi gösteremediğimiz için güncelleme ve içerik açısından oldukça zayıf kaldı. aslında bu süreci bir kayıptan çok, ihtiyaç duyulan zaman diye niteleyebiliriz de."

Gay-Lesbian Kültürü

Uğur Alper'in editörlüğünde, kapsamlı, sık güncelen, hem düşündüren güzel makaleler hem önyargı giderici bilgiler içeren web sayfaları. Mini Dev sitesine aittır.

eMULE (Windows için)
aMULE (Linux için)
ADSL, Kablonet gibi sabit internet bağlantınız varsa, kullanıcılar tarafından oluşturan bir dosya alışverişi ağına (P2P) katılabilirsiniz. Ancak verimli kulluna-bilmek için 24 saat boyunca İnternet'te bağlanabilmek gerekir. Bekledikçe hızlanır. (Türkçesi de var, fakat bilgisayardan biraz anlamak gerekir.)


Ümit'in sitesinde
fizik ile ilgili -matematik'ten felsefeye kadar- ilginç makaleler bulunur. Bazı yazı uzman olmayan (örneğin benim) için belki fazla matematiksel. Daha kolay anlaşılan iliginç yazılar da var.

İnsan Hakları Derneği

" İHD, ezilen birey, halk/ulus, cinsiyet, sınıftan yana taraftır.Bu saptama insan haklarının tarih içinde geçirdiği evrime dayalı olarak yapılmaktadır."

Savaşkarşıtları

"Türkiye'de yaşayan tüm savaş karşıtların internet sitesi!"
AIDS/HIV bilgi merkezi www.heribert.info

Henüz pek bir şey yok.

Linkler oldukça eksik fakat burada verilen sayfalara bakarak dahasını kolay bulacaksınız.
Forumda siz de link verebilirsiniz!