Savaşa Karşıyız

İbnistan Forum: Duyurular: 2005 ve öncesi: Kaos GL: Savaşa Karşıyız
Sayfanın en üstüÖnceki mesajSonraki mesajSayfanın en altıBu mesaja link  

ibnistan (admin)

22 Aralık 2002, Pazar - 21:52 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
EŞCİNSELLER NEDEN IRAK’TA SAVAŞA KARŞI?

Biz sadece Irak’ta değil, bu coğrafyada, tüm dünyada olası bütün savaşlara karşıyız.SAVAŞIN EŞCİNSELLERE NE ZARARI VAR?

Biz lezbiyeniz, geyiz ama aynı zamanda kadınız, erkeğiz, yoksuluz, işsiziz; hastane sırasında bekleyen hastayız; zorla çalıştırılan, sömürülen çocuklarız; Irak’ta açlıktan, ilaçsızlıktan ölen yaşlılarız; her savaşta görüldüğü gibi taciz ve tecavüze uğrayacak kadın, aşağılanacak eşcinseliz.

Biz Anadolu’da, Irak’ta, dünyanın her yerinde yoksullaşan halklardanız; ölüme gönderilecek Arap, Amerikan, Kürt ve Türk gençleriyiz. Savaşın, cinsel yönelimi ne olursa olsun herkesi etkileyeceğini biliyoruz.EŞCİNSELLER ZATEN ASKERE ALINMIYOR Kİ SAVAŞIN SİZİNLE NE İLGİSİ VAR?!

Savaş ve ordu örgütlenmeleri zaten eşcinsellerin ve kadınların aşağılanması, dışlanması, fetih zihniyetiyle; toplumsal erkeklik üzerinden kendini kurumsallaştırmaktadır. Erkek ve kadın eşcinseller olarak birbirleriyle ittifak halinde olan heteroseksizm, ataerkillik ve militarizme karşı durmaktayız.

Zaten ordu kurumunun, kadınları ve eşcinselleri dışlaması, onların askerlik yapıp, savaşamayacağı anlamına gelmez. Kadınların ve eşcinsellerin dışlanması, erkeklik ideolojisinin bir sonucudur. Aynı erkeklik ideolojisinin savaşta da barışta da eşcinselleri aşağılayan ve sindiren kültürü şekillendirdiğini biliyoruz.

SAVAŞ, EŞCİNSELLERİN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Bütün savaşlar insanların yaşam alanlarını kısıtlar. Savaş öncesi ortamda muhalifler susturulur ve insanlar savaşı tek gündemleri olarak görürler. Bu gündem kadın hareketini, sendikal hareketi, işçi hareketini, eşcinsel hareketi yok eder veya geriletir. Savaşların tüm özgürleştirici adımları gerilettiğini, eşcinsellere ve eşcinsel harekete de zarar vereceğini biliyoruz.EŞCİNSELLİĞİ, SAVAŞ KARŞITI HAREKETLERLE NASIL İLİŞKİLENDİRİYORSUNUZ?

Lezbiyenler ve geyler olarak sadece kendimiz için değil bütün insanlar için özgürlük, adalet ve eşitlik istiyoruz. Dünyadaki eşitsizliği ve adaletsizliği yaratan anlayış Amerika’da da, savaş karşıtı muhalif alanlarda da yıkılmalıdır. Türkiye’de Kürtleri hedef alan zihniyet, şimdi Amerika’da savaş yandaşlığıyla ortaya çıkıyor. Savaş, bütün toplumlarda kadınları sömüren, eşcinselleri aşağılayan ve sindiren maço ve şoven kültürü besler. Lezbiyen ve geyler olarak şoven ve maço kültürün yıkılması için mücadele ederken savaşa karşı da mücadele ediyoruz.EŞCİNSELLER MEDYATİK Mİ OLMAK İSTİYOR?

Medyatik olmak istemiyoruz. Medyanın iletişim aracından çok egemen düşüncenin insanlara empoze edilmesinde etkin bir araç olduğunu görüyoruz. Medyada, eyleme katılan eşcinsellerin, diğer kesimlerden daha fazla yer alması, medyanın lezbiyen ve geylerin özgürlük taleplerini anlamış olmasından kaynaklı değil, eşcinselliğin merak uyandıran tuhaf bir konu olarak görülmesinden ileri gelmektedir. Lezbiyenler ve geyler olarak gerçeğiz ve her yerdeyiz. Görmek için medyaya değil sokağa, sendikaya, okula bakmak yetecektir.

EŞCİNSELLERİN BURJUVAZİ VE KAPİTALİZMLE ÖZDEŞLEŞTİRİLMESİNE NE DİYORSUNUZ?

Dünyanın her tarafı karşı cinse dönük kapitalist, burjuva erkeklerle ve kadınlarla dolu iken burjuva eşcinseller de, kapitalist eşcinseller de olacaktır. Ama heteroseksüel yoksullar olduğu gibi eşcinsel yoksullar da var. İnsanın cinsel yönelimi ile sınıfsal konumu, yaşadığı topraklar, milleti, dini, politik görüşü veya mesleği arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Eşcinselliğin burjuvalıkla veya kapitalizmle özdeşleştirilmesi, savaş karşıtlarının veya sömürüye karşı olanların terörizmle özdeşleştirilmesi kadar anlamsız. Bu topraklarda, Kürtlerin dağ Türkleri; Alevilerin mum söndürenler olduklarına inanarak yetiştirildik. Eşcinselliğin de burjuva veya kapitalist ortamlarda yeşerdiğini düşünenler var. Ötekine dair bilgilerimizi bu sistemin kanallarından edinmeye devam ettiğimiz sürece önyargılarımız ve cehaletimiz de sürecektir.Kaos GL
Gey ve Lezbiyen Araştırmaları Dergisi
Selanik Caddesi 48/8 Kızılay/Ankara
Tel/Fax: 418 87 15


Bu konu için mesaj gönderme aktif değildir. Daha fazla bilgi için yönlendiriciniz ile iletişim kurunuz.