HIV'le yaşamak

İbnistan Forum: Sağlık: AIDS/HIV : HIV'le yaşamak

Sayfanın en üstüÖnceki mesajSonraki mesajSayfanın en altıBu mesaja link  

ibnistan (admin)

04 Ocak 2006, Çarşamba - 23:58 Mesajı değiştirmek için tıklayın!

HIV'den korunmak hala en doğrudur!

AIDS'e yolan açan HI virüsünü (HIV) tamamen yok eden bir tedavisi yoktur. Ancak tedavi tutarlı ve sürekli uygulandığında ciddi hastalanmayı oldukça erteleyebilir hastanın daha iyi olmasını da sağlar. En iyi koşullarda HIV'lilerin beklenen ortalama yaşama süresi bir şeker hastasının yaşam beklentisin aşağı yukarı aynısı olabilirmiş. (Danimarka'da yapılan istatistklere göre.) Fakat HIV hala yaşamı ve yaşam kalitesini ciddi bir biçimde tehdit eder. HIV'den en baştan korunmak hayati önemi taşımaya devam eder ve en kolay yoldur. Hastalık sigortaları (ve Yeşil Kart) oldukça yüksek masrafları karılarsa da yavaşlatıcı tedavi angarya sayılabilecek sıkı bir takibi gerektirirler ve yan etkiler oluşma riski çok yüksektir.

Ya olmadı, bulaştıysanız?

Buna rağmen HI vürüsünü bulaşmış olduğunu öğrenmek hayatın sonu değil, farklı olması gereken başka bir hayatın başlangıcıdır. HIV+ (HI virüs taşıyıcı) olan bir çok insan ilk şoku atladıktan sonra daha bilinçli bir biçimde, hatta daha mutlu yaşadıklarını anlatırlar. Elbette virüs yüzünden değil, ama bir yandan hayatın değerinin farkına varıp onu daha iyi değerlendikleri için öbür yandan hem ruhsal hem vücutsal sağlıklarını önemseyerek kendi kendilerine daha iyi bakıp daha dengeli yaşadıkları için. Eğer HIV'li olduğunu öğrenmişseniz hem elinizde geldiği kadar kendi kendinize bilgilendirmeyi çalışabilirsiniz hem anlayışlı arkadaşlarla bu durumu paylaşabilmek kesinlikle önemlidir. Eğer bu konuda güvendiğiniz arkadaşlar yoksa bir üst sayfasında (AIDS/HIV) verdiğim linkler belki faydalı olurlar. Eşcinsel bir kimliğimiz varsa belki bir eşcinsel oluşumda durumuzu paylaşmak isteyebilirsiniz. Her kime başvursanız da, doktorlar dahil olmak üzere, bu konuda samimiyet ve güven her şey bilmiş olmalarından daha önemlidir. İnternet çağında bilgi eksikleri birlikte de gidebilirsiniz. Önemli olan bir şeyler yapmaya başlamış olmanız.

Sevgiler
Heribert Mürmann (İbnistan)

merlin

22 Kasım 2003, Cumartesi - 01:13 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
Merhaba arkadaslar
hiv+ 'liler icin artik bir egroup olusturulmus durumda.. ayni hastaligi tasiyan arkadaslarin dayanismasi, güncel bilgileri birbirlerine iletilmesi, sorunlarin paylasilmasi ve hepsinden önemlisi tanisilmasi amacli kuruldu bu grup.. bizler yalniz degiliz buna sahit olmak istiyoruz..

bizlerdenseniz ya da degilseniz - bu hastalik ve semptomlar hakkinda bilgi istenirse eger bizler size severek yanit vermeye haziriz..

grubumuza üye olmak icin
hivpozitif-subscribe@yahoogroups.com buraya e-mail atmaniz gerekmektedir...

iyi kalmaniz dilegiyle..

F.K

02 Nisan 2006, Pazar - 23:54 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
Merhabalar,

Öncelikle böyle bir imkan tanidiginiz icin tesekkürler.
Umarim benide yeterince sorularimla aydinlatirsiniz.
Su an cok üzgünüm, cünki abim hiv-Virüsü tasiyicisi.
1995 senesinde bunu ailece ögrendigimizde yikildik.
Ve simdi ise daha kötü bir durumdayiz.
Abim 4 haftadan beridir grip ve kulaginin cevresi
sismis.
Bir ara atesi vardi ve kusuyordu.Ayni zamanda zayifladi. Eskisi gibi istahli degil.
Bu durumu bizi cok endiselendiriyor.
Doktora gitti, iki haftalik serum kullanmasi gerekiyor. Kan tahlilleri iyimis ama yinede korkuyoruz.
Kendizine pek birsey soramiyoruz, üzülmesin diye.
Oda biz üzülmeyelim diye, bize dogruyu söylediginden emin degiliz.
Sadece bir Grip infeksionu olabilirmi, yada bu hastaligin belirtileri olabilirmi?
Bildigim kadariyla 8 yada 10 sene sonra belirtileri basliyormus.
Bu durumda ne yapabiliriz? Daha ne kadar yasama sansi olabilir?
Simdiye kadar ilac tedavisi yapilmadi.Bundan sonra neye hazirlikli olmamiz gerekir.
Lütfen en kisa zamanda sorularimi yanitlarsaniz size minnettar kalirim. Simdikten tesekkürler!
Allahtan herkeze acil sifalar diliyorum!!!

ibnistan (admin)

04 Nisan 2006, Salı - 01:17 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
Merhaba FX,
ben ne HIV uzmanım ne de doktorum. Yakın çevremde birisi HIV'li olduğunda bu konuda internet'te biraz araştırma yapmıştım. Fakat doktor olsaydım bile, herhalde böyle uzaktan teşhis koymazdım. Ancak şunu söyleyebilirim, HIV'li olmak hemen hasta olmak anlamına gelmeyebilir ve HIV'le alakası olmayan grip gibi hastalıklar elbette mümkündür. Öbür yandan eğer diriniş sistem ancak çok zayıf olduğu için olabilen hastalıklar yaşanırsa en geç o zaman antiviral terapisine başvurmak gerek. Fakat bu kararı verebilmek için kesinlikle AIDS konusunda bilgili olan bir doktora başvurmak gerekir. Yaşam beklentisi konusunuda lütfen en üstte bulunan yazımı okuyun. Ancak zamanında terapiye başvurmak çok önemlidir. Bunun dışında hem olası yan etkileri azaltmak hem vücutu desteklemek açısından sağlıklı beslenmek gibi konuların yanında ruhsal sağlığı da çok etkiliyecidir. Mutlu insanın hastalıklara direnişi daha yüksekmiş. Ona baskı yaratmadan, fazla telaşlanmadan gösterdiniz sevgi ve verdiğiniz moral hem olası şikayetlere dayanmak için güç verir hem vücudun direnişini olumlu etkiler.

Size geçmiş olsun dilerim,
Heribert (ecnebi ibne)

Not:
Hastalık sigortaları ve Yeşil Kart gereken ilaçaları karşılarlar.
Verilen öbür linkler takip etmenizi de tavsiye ederim. Örneğin bir üstteki yazıda bir eMail grubunun linki bulunur.

tolgaa

20 Aralık 2006, Çarşamba - 09:44 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
arkadaşlar nasıl üye olunur

simgeRock

30 Aralık 2006, Cumartesi - 18:55 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
woooaw...bi marilyn manson 'cu var burda galiba.

almightydt

27 Şubat 2007, Salı - 00:19 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
selam
sadece korkuyorum
1 sene kadar once yabancı uyruklu bir kadınla beraber oldum
3 ay sonra hıv tesi yaptırdım birsey çıkmadı
ama şimdi sırtımda zona ya benzer sivilceler cıktı kendimi cok yorgun hissediyorum ve dilimde beyaz lekeler olustu bana bulasmıs bile olsa bukadar kısa zamanda hastalık ortaya cıkarmı çünkü biraz araştırma yaptım minimum süre yazmıyor ama 2-10 yıl arası yazıyor
yardımlarınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim

ibnistan (admin)

02 Mart 2007, Cuma - 01:18 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
Bir doktora başvurun. HIV vücut direnişini düşürebilen bir virüstür. Ancak bağışklık sisteminin zayıf olması için bin tane başka sebep de olabilir. Belirtiler de hep aynı değil. 3 aydan sonra test yapmış olmanız yüzde yüz bir garanti değildir. Bazen antikorlar daha geç oluşurlar. Yani HIV'ın izin verdiği fırsatçı bir enfeksiyon mu bambaşka bir şey mi uyggun muayane ve testler yapmadan kimse bilemez. AIDS insanın başına gelebilen tek hastalık değildir. Kesin olan, durumunuz hiç normal değil ve hemen bir doktora başvurun.

Not: Yabancı mı, yerli mi, tanıdık mı HI-virüsü sormaz! Her ne olursa korunmak gerekir!

habib

01 Haziran 2007, Cuma - 15:56 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
SELAM BEN BUNDAN ÜÇ AY ÖNCE Bİ RUS HAYAT KADINIYLA KORUNMASIZ İLİŞKİYE GİRDİM ÜÇ AYIMIN NASIL GEÇTİĞİNİ TAHMİN EDİYORSUNUZDUR HERALDE Bİ İKİ GÜN İÇİNDE TAHLİL YAPTIRMA SONUCU BANA GÖSTERİRMİŞ GEL GÖRKÜ BUNA BENİM CESARETİM YOK BU ARADA ŞÜPHELİ İLİŞKİDEN Bİ İKİ AY SORA GİRP OLDUM GERCİ SOĞUK ALMIŞTIM TERLEİŞTİM SOĞUK SU İÇTİM DENİZE GİRDİM BUNLARA BAĞLIYORUM BU GRİBİ AMA YİNEDE KORKUYOR VE ŞÜPHELENİYORUM HIVLI BİR KADINLA İLİŞKİ HASTALIĞI KESİN KAPMAK ANLAMINAMI GELİYOR BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM CEVAP BEKLİ
YORUM

fatih

06 Ağustos 2007, Pazartesi - 03:32 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
merhaba ben adanalı bir hayat kadınıyla ilişkiye girdim ona sordum hastalık taşıyortmusun diye hayır kesinlikle dedi ve 15 20 saniye kadar oral sexs yaptık ben öpüşmedim ve cinsel ilişki esnasında prezervatif kullandım bittikten 10-15 dk sonra yıkandım sadece kendimi kötü hissettin eşimi aldattığım için vicdan azabım var ama hiv varsa prezervatif beni korurmu

serkan erim

03 Eylül 2007, Pazartesi - 12:27 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
Merhaba,
Bir bayan ile anal sex yapildiginda, bayanin HIV + virusu alma riskinin cok yuksek oldugunu biliyorum ancak merak ettigim konu eger bayanda HIV var ise anal sex esnasinda bunun erkege gecme riski varmidir, ve bu risk ne kadar buyuktur.

Bu konu için mesaj gönderme aktif değildir. Daha fazla bilgi için yönlendiriciniz ile iletişim kurunuz.