giriş sayfası

Bursa'da Eşcinsellik Paniği

önceki sayfa

 

Lambdaİstanbul’dan Bursa’dakİ Şİddete karŞI rengârenk balonlu Eylem

Lambdaistanbul Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transseksüel Dayanışma Derneği, 6 Ağustos Pazar günü Bursa’da Gökkuşağı Derneği'nin düzenlediği yürüyüşün, Bursasporlu Esnaflar Derneği’nin şiddete varan tehditleri dolayısıyla yapılamamasını protesto etmek için onlarca rengârenk uçan balonu İstanbul semalarına bıraktık. Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, sorunların ancak karşılıklı iletişimle, iyi niyetle, çabayla ve sevgiyle çözülebileceğini anlatmak için, aynı toprağı ve ekmeği olduğu gibi aynı gökyüzünü de paylaştığı Bursaspor taraftarlarına ve Bursa halkına bu balonları gönderdi.

Lambdaistanbul, Sultanahmet Adliyesi önünde gerçekleştirdiği eylemin ardından eşcinsel, biseksüel, travesti ve transseksüelleri hedef gösteren ve Bursa halkını kışkırtmaya yönelik açıklama yapan Bursasporlu Esnaflar Derneği Başkanı Fevzinur Dündar hakkında suç duyurusunda bulundu. Lambdaistanbul bu suç duyurusu ile tıpkı rengârenk balonların gökyüzüne salınması eyleminde olduğu gibi sorunların ancak hukukun üstün olduğu karşılıklı diyalog ortamında çözülebileceğini dile getirdi. Basın açıklaması ve balonların gökyüzüne bırakılması eylemine İHD, ÖDP, Amargi gibi örgütlerden üyeler ve savaş karşıtları katıldı.

Bursa Gökkuşağı Derneği ve Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nin "ahlâka aykırı oldukları"nı gerekçe göstererek kapatılması talebiyle il valiliklerinin savcılığa başvuruda bulunmalarını ve pornografinin sorgulandığı kapak konusu nedeniyle Kaos GL dergisinin toplatılmasını protesto etmeyi amaçlayan yürüyüş, İstanbul ve Ankara dışında gerçekleştirilen ilk eylem olacaktı.

 

10 Ağustos 2006, LambdaistanbulTıklayın: önceki sayfa