6 Auğustos Bursa'da Eşcinsellik Paniği

İbnistan Forum: Duyurular: 6 Auğustos Bursa'da Eşcinsellik Paniği
 Alt konuMesaj  Son Mesaj
FESİH DAVASI AÇILMAMASINA DAİR KARAR 1   08/10 14:06
İbnistan: Bursa'da Eşcinsellik Paniği -    
Kaos GL (Ankara) -Homofobi ve transfobi görünür oldu -    
Lambdaistanbul - Eşcinsel Yürüyüşüne Bursaspor Engeli -    
Sizin yorumlarınız için 1   09/08 00:22

Sayfanın en üstüÖnceki mesajSonraki mesajSayfanın en altıBu mesaja link  

ibnistan (admin)

07 Ağustos 2006, Pazartesi - 21:36 Mesajı değiştirmek için tıklayın!

İzinli Yürüyüşümüz, İzinsiz ve Saldırgan Bir Yürüyüş Gerekçe Gösterilerek Engellendi


7 Ağustos 2006


Basına ve Kamuoyuna

06.08.2006 tarihinde Mahfel önünde toplanarak Kent Müzesi önünde yapacağımız "Eşcinsellerin Derneği Olur" isimli yasal izni alınmış eylemimiz engellendi. Gökkuşağı Derneği olarak organize ettiğimiz bu eyleme destek olmak amacıyla Kaos GL, Lambdaistanbul, Pembe Hayat Örgütlerinden ve şehir dışından gelen diğer arkadaşlarımızla Gökkuşağı Derneği binasında mahsur bırakıldık.

Bursasporlu Esnaf ve Sanatkarlar Derneği başkanı Fevzinur Dündar'ın önceki gün yapmış olduğu provokatif basın açıklamasıyla "bizlerin yürüyüşünün engellenmesini, engellenmediği takdirde bizlerin linç edileceği" ifade ederek, bizlerin linç edilmesi çağrısını çıkartmıştır. Yani Dernek Başkanı alenen suç işlemiştir. Gerek güvenlik görevlileri, gerekse yargı Bursasporlular Dernek Başkanının ilgili linç açıklaması üzerine yasal işlem başlatması gerekirken korkutulmuş olsa gerek ki, başkanın açıklamaları ve toplanan bir grup Bursasporlu taraftar gerekçe gösterilerek daha önceden izin alınmış olan yürüyüşümüz fiili olarak engellendi. İstanbul, Ankara, Bursa'dan yaklaşık 100 kadar eşcinsel, biseksüel, travesti ve transseksüel binanın dışına çıkartılmayarak küfürlere maruz kaldı, dernek taşlandı. Saldırılarda kurusıkı tabanca bile kullanılırken, temel insan haklarımızdan biri olan yürüyüşümüze daha önce izin veren yetkililer seyirci kalmakla yetindi. Bu anlamıyla mülki amirler de dışarıda yaşanan hukuk dışı linç ortamının ortağıdırlar.

Bizler temel demokratik haklarımızdan birini kullanırken karşılaştığımız bu tutumu, devletin LGBT örgütlenmelerine karşı takındığı engelleyici tavrın devamı olduğunu düşünüyoruz. Basın bayramı olan 24 Temmuz tarihinde Kaos GL dergisinin yasaklanması ve toplatılması, Gökkuşağı ve Lambdaistanbul'un kapatılması girişimi, Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin de travesti ve transseksüellere yönelik sürdürülen sistematik saldırılar, keyfi gözaltılar ve cezalandırılmalar ve ayrımcı ve eşitlikten uzak tutumlar olarak ortaya çıkmaktadır.

Ahlaksız olduğu gerekçesiyle kimi kurum ve kuruluşlara, kapımıza gelip bizi linç etmeye çalışanlara; asıl ahlaksızlığın eşcinsel, biseksüel, travesti ve transseksüel gerçekliğini görmemekte ısrar etmek, var olan ve her halükarda var olmaya devam edecek eşcinsel, biseksüel, travesti, transseksüelleri ikiyüzlü bir yaşama itmek ve bir linç ortamını yaratmak olduğunu belirtmek isteriz. Bu insanlık dışı tavrın bayraktarlığını Bursasporlu Esnaf ve Sanatkarlar Derneğinin Başkanı Fevzinur Dündar'ın hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı belirtiyoruz.

Unutulmamalıdır ki; Eşcinsel Hakları İnsan Haklarıdır. Bu yüzden dün yaşanan saldırıların aynı zamanda insan hakları ve demokrasiye karşı yapılmış bir saldırı olduğu görülmelidir.

Bu toplumda herkesin dilediği gibi yaşama hakkı vardır ve hiç kimsenin bir diğerinin yaşam hakkını elinden alma, dışlama, yok sayma, kendileştirme ya da ötekileştirme hakkı yoktur.

Ne hastayız, ne ahlaksızız. İnsanız. Değişmesi Gereken de biz değil de bize olan yanlış ve haksız bakış açısıdır.

Sormak İstiyoruz:
  • Bursa'da eylem ve etkinliklerimiz için validen değil Bursasporlu Esnaf ve Sanatkarlar Derneğinden mi izin almamız gerekiyor?
  • Bursa Emniyeti bir grup Bursasporlu taraftarı eylem güzergahından uzaklaştırmada yeterli tertibata sahip değil midir?
  • Temel insan hakları söz konusuyken, yetkililerin tutumu bu hakları savunmak yerine geri adım atmak mı olacaktır?
  • Meşru haklarımızı kullanabilmek için biz de şiddete mi yönelmeliyiz? Yoksa şiddet karşıtı tavrımızda ısrar edeceğimiz açıkken saldırganlara gösterilen bu "hoşgörü " bizleri yok etme iradesinin bir göstergesi midir?


EŞCİNSELLERİN ÖZGÜRLEŞMESİ, HETEROSEKSÜELLERİ DE ÖZGÜRLEŞTİRECEKTİR...

Bu arada tüm yaşananlar,karşısında bize destek veren, İHD, Kesk Şubeler Platformu, SDP, DTP, ÖDP, Günyüzü Kadın Kooperatifi, Küresel BAK'a teşekkür ederiz.

GÖKKUŞAĞI
Travestileri, Transeksüelleri, Geyleri Lezbiyenleri
Koruma Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme DerneğiTelefon-Faks: 0 224 225 28 03-04

Adres: Orhanbey Mh. Atatürk Cd. Oba İşhanı No:45 B.No 703 Osmangazi-BURSA

gokkusagidernegibursa@mynet.com

Sayfanın en üstüÖnceki mesajSonraki mesajSayfanın en altıBu mesaja link  

ibnistan (admin)

03 Ağustos 2006, Perşembe - 14:15 Mesajı değiştirmek için tıklayın!

6 Auğustos Eşcinseller Bursa'da yürüyor


Bursada_yuruyus


SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA VE SİYASİ PARTİLERE DUYURULUR


Türkiye tarihinde bugüne kadr eşcinseller hep yok sayıldı. Ama ne hikmettir ki aynı zamanda Zeki Müren, Bülent Ersoy, Devran Çağlar... gibi eşcinseller de hep el üstünde tutuldu, başarıları ve eşcinsellikleri alkışlandı!. Peki neden insanlar eşcinsellerin başarılarını ve kişiliklerini değil de; cinsel yönelimlerini ön plana çıkartmakta ve bu insanlara imkan vermemekte? Artık bu ikiyüzlü yaklaşıma dur demenin zamanı geldi!...

Türkiye'de Travestiler, Transeksüeller, Geyler, Lezbiyenler, Biseksüeller de var... Ve ilk defa eşcinseller İstanbul, Ankara, İzmir dışında bir eyleme imza atıyor, adı eşcinsellikle çıkmış bir Türkiye şehrinde. Artık devlet, toplum, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumlarbu gerçeği görmeli ve kabul etmeli... Sizler gerçekten demokrasiye inanan insanlar, kurumlar iseniz o halde şiddete uğrayan, iş bulamaya fuhuşa itilen, görmezden gelinen, şimdiyse dernekleri kapatılmak istenen, ÖTEKİLEŞTİRİLEN bizlerin yanında yer almak için neden bekliyorsunuz?... Siz de İstanbuldan, Ankaradan gelecek sivil toplum örgütleri ve diğer kurumlar arasında olmalısınız... Bu insanca ve onurluca yaşamamız için önemli... Ya siz bizi ÖTEKİ olmaktan çıkartacaksınız ya SİZ!...

Eşcinseller şov dünyasında, sanat dünyasında varlarken ve alkışlanıyorken toplumun arasına girdiklerinde engelleniyor, ayıplanıyor, iş verilmiyor, şiddete uğruyorlar... Ve sonunda demokratik olan ülkemizde eşcinsellik genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı görülerek, türk aile yapısını zedelediği, dernek kuramayacakları iddiasıyla yapılan suç duyurusuyla derneğimiz kapatılmak isteniyor.

Eğer çağdaş, demokratik, eşit, insanca bir yaşamı savunuyorsanız 6 Ağustos 2006 tarihinde düzenlenecek eşcinsellerin hak ve özgürlükleri, toplumun içinde yer alacağı çalışmalar, yasal düzenlemeler, şiddetin, ayrımcılığın kaldırılıp eşitlikçi bir ortamda iş haklarının ve diğer taleplerinin dile getirileceği bu eylemede bizi gerçekten öteki olarak görmüyor ve haklı taleplerimiz konusunda bizim yanımızda yer aldığınızı çeşitli sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, sendikaların, ve diğer örgütlerin/resmi oluşumların yer alacağı bu yürüyüşte sizleri de aramızda görmek istiyor ve sizi tertiplediğimiz bu eyleme davet ediyoruz. GÖKKUŞAĞI renkleri altında biz bütün toplumun renklerini bir arada görmek istiyoruz.

Bu yürüyüşe sizi de davet ediyoruz. Yürüyüş 6 Ağustos 2006 tarihinde saat 14.00'de Setbaşı Halk Kütüphanesinin önünden başlayıp Bursa Kent Müzesi Parkında yapılacak basın açıklamasıyla son bulacaktır.

Bursa Gökkuşağı Travestileri, Transeksüelleri, Geyleri, Lezbiyenleri Koruma,Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği

Sayfanın en üstüÖnceki mesajSonraki mesajSayfanın en altıBu mesaja link  

devrim

04 Ağustos 2006, Cuma - 01:27 Mesajı değiştirmek için tıklayın!
arkadaşlar pazar günü bursada yapılacak gay lezbiyen travesti yürüyüşüne kentte örgütlü ve güçlü halde bulunan faşist bursaspor taraftarları tarafından ciddi saldırı planları hazırlığı yapılıyor....


faşistlerin sitesi olan http://www.bursasporum.com da forum bölümünde bu hazırlıklar görülebilir.

ne gerekiyorsa yapılmalı yoksa pazar günü bursa kan gölüne dönecek ki ödp ve dtp de katılıyor bildiğim kadarıyla yürüyüşe


lütfen bir şeyler yapalım


devrimci selamlarımla...


Not: (ibnistan tarafından)
Yukarıdaki mesajı ilgili insalara hemen iletmiştim, fakat burada görünmesini bilinçli olarak geciktirdim.