anasayfa  < üst sayfa Yorulduysanız: dinlenme


 
Umut
Yine Bx Olayı
Sanal Alan
Güztanbul 1999
Lambda İstanbul "resmi" tarihçesinden:
  • İlk kez 27 Eylül 1998’de Kaos GL, Sappho’nun Kızları, Bursa Spartaküs ve Almanya Türk Gay’in de katılımıyla Türkiyeli Eşcinsellerin İlk Buluşması; İstanbuluşma gerçekleştirildi. Bu buluşmalar, altı ayda bir yapılıyor. En başta toplantılar olmak üzere, yemek, kokteyl, film, piknik, hamam, disco gibi etkinlikler de düzenleniyor.
  • 1998 Aralık ayından itibaren, 1999 yazına kadar Club 14’te temalı aylık partiler düzenlendi. (Dünya AIDS Günü, Madonna, Sevgililer Günü, vs.) 2000 yılında da bu partiler, daha büyük olan yan mekanında (Disko Twenty) devam ediyor.. Parti için tıklayın!
  • 1999 Ocak ayında eşcinsel destek telefon hattı projesi hayata geçirildi. Tel: (0212) 233 49 66 (bkz. sağdaki bilgi sütunu)
  • 23-25 Nisan 1999 tarihinde Kaos GL'nin evsahipliğinde Ankara’da Sappho’nun Kızları ve Lambda İstanbul'un da katılımıyla Türkiyeli Eşcinsellerin İkinci Buluşması gerçekleştirildi. (Baharankara)
  • 1999 Şubat ayında Cumhuriyet gazetesinde, İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek'in eşcinselleri hedef alan bir yazı dizisi yayınlandı. Sappho'nun Kızları, KAOS ve Lambda İstanbul'un ortak hareketinin bir sonucu olarak, bizim uzun ve ayrıntılı yanıtımız da Cumhuriyet gazetesinde yaynınlandı. Bununla ilgili belgeler için tıklayın!
  • 29-31 Ekim 1999 tarihleri arasında, yine Lambda ev sahipliğinde İstanbul’da Kaos GL, Sappho’nun Kızları ve Almanya'dan Türk Gay’in de katılımıyla Türkiyeli Eşcinsellerin Üçüncü Buluşması gerçekleştirildi (Güztanbul).

Lambda Tarihine Kişisel bir Bakış
IV

Lambda her şeye rağmen devam ediyor

Yeni bir Başlangıç mı?

Bx'in dolandırıcılığının sonucu olarak yaşanan maddi zarardan çok daha psikolojik bir darbeydi. 1998, yaz tatiline  kadar(Ağustos ayı), bir çok aktivist Lambda'yı bırakmıştı. O tatilden sonra  çekirdek toplantısı olarak düşünülen pazar toplantının ilk bölümüne sadece ben ve İlhan geldik. Sohbet toplantısını da idare etmeye çalıştık. Sonra Uğur Alper arkadaşımız (O yılar boyunca Lambda'ya en fazla katkıda bulunmuştu) da henüz pes etmeyenlerdendi. O yıl için planladığımız ilk Türkiye Eşcinsel Buluşması gündeme geldi. Sonraki buluşmalara göre daha küçük boyutta ve daha tartışma ağırlıklıydı. Cumartesi benim evimde toplantı yapıldı. Onu özellikle farklı gruplardan gelen aktivistler için planlamıştık. Pazar günü daha geniş bir toplantı TAV'daydı (TAV = Toplumsal Araştırma Vakfı).

"26-27 eylül tarihleri Türkiye (yer belirtmek anlamında) Gay Hareketi Tarihinde yerini alacaktır. Bir kitap yazılacak ve bu tarihlerde neler olmuştu diye okullarda okutulacak değilse de. Bir gay tv. kanalında tarihte bugün köşesinde İstanbuluşma’dan sözedilecektir. Katılanlar bilirler neler oldu, neler konuşuldu. Yazım katılamayanlara biraz buluşmayı anlatmak amacında (sabreden....). Katılıp da anlamayanlar, yanlış anlayanlar, gelebilecek olup da gelmeyenler de ayrı mesele..." Bu toplantıyı anlatan iki makale okumak için tiklayın!

Bu buluşmaya son bir sefer eski çekirdek grubundan bir çok arkadaş da katıldı.
"Lambda'yı feshedelim başka bir grubu kuralım" diye öneriler hem bu toplantıda hem sonra olan Lambda toplantılarında bazen yarı ciddi yarı şaka biçimde dile getirildi. Bir Lambda toplantısında Lambda'yı feshedip Kaos GL İstanbul'u kurmayı önerildi. Sonraki gelişimi bilseydim, o öneriyi belki ben de benimserdim. O zaman, her şeye rağmen Lambda'nın belli bir ünü olduğunu ve böyle bir değişikliği hem bizim için hem Ankara'daki Kaos GL için bir takım eşgüdüm sorunlar getirebileceğini söyleyerek Lambda'nın devam etmesini savunanlardandım. Almanya'daki bir grup eşcinsel arkadaşlarım aldığım 500, - DM' grubun bilgisiyle her ihtimale rağmen saklamıştım. Bunu bir telefon danışma hattını açmak için kullanmayı önerdim. Telefon ile hattı, telesekreter ve  evimde Lambda'ya ayırt ettiğim oda için bir soba alındı (Aralık 1998). Uzun bir süredir Lambda işlerinde fazla ön planda olmak için gerek görmemiştim, çünkü hayatım sadece Lambda olmamalı diye düşünmüştüm ayrıca bir çok konuda benden daha yetkili olan arkadaşlarımız vardı ve yabancı olduğumdan dolayı beni tanımayanları yadırgayabileceklerinden korktum. Fakat bu kriz döneminde daha aktif olma zorunluluğunu hissettim. Danışma telefon  projesi başlangıçta oldukça ilgi çekti. Toplantılara yeni insanlar  gelmeye başladı. Eskilerden iki, üç kişi daha uğramaya başladı. Ancak önceki bölümde anlattığım gibi bu halletmediğimiz para olayı kuşku ve tartışma yaratmaya devam etti. Eski çekirdeğin son bir toplantıda kararlaştığı bu konudaki rapor askıda kaldı. Bx'ten paramızı geri alma çabalarımızda olumlu gelişmeler anlatabilme umudu bu erteleme tutumuzu desteklemiş olabilir.

Her şeye rağmen Lambda'ya ümitli baktığım bir dönemdi.


1999 Haziran ve Temmuz aylarında, pazar  toplantısını daha verimli kılmayı konuşmak için cuma günlerinde evimde ekstra toplantılar yaptık. Haftadan haftaya farklı kişilerin katıldığı, bazen oldukça verimsiz ve kavgalı geçen pazar toplantıları daha verimli yapabilmek için çözüm aradık. Toplantıyı alt grupların ortak toplantısı olarak adlandırdık. Cuma akşamları evimde buluştuk ve istikrarlı bir katılımla oldukça yapıcı ve verimli geçti. Bence bunun şu sebepleri vardı:

a) Olağandışı olması
b) Tamer arkadaşımızın yönetme becerisi, bize güzelce bir beyin fırtınası uyguladı. Yönetmek derken tabii ki, dağıtmak değil, işlevsel olarak herkesin rızasıyla tartışmayı yönetmek söz konusuydu.
c) Cuma akşam olması, çünkü bir iş günü. Pazar günlerde devamlı katılmak belki daha büyük bir fedakarlık, belki de hafta içi gelenler için çalışma motivasyonu daha ağırlıklıdır.
d) Katılan insanların yapıcı yaklaşımı
e) Mekanın getirdiği samimilik ( Bu olgu bazen ters  etkiyi de yaratabilir!)


Fikir eleştirirken bunu kişiye saldırmadan yapmaya özen göstermek gerektiğini vurgulandı. Toplantılarda eskilerin kendi geri almaları gerektiği ve bunun yerine yeni katılımcılara konuşmak için cesaret vermek gerektiğini düşündük. Bunun gibi konularda gerektiğinde birbirimize uyarmaya da karar verdik.


Bir çok nokta kendiliğinden anlaşılması gereken konulardı. Fakat önemli olan, belli deneyimler yaşadıktan sonra bunun bilincine varmaktı. (Bence o dönem için çok olumlu bir gelişimdi, fakat tavsiye olarak düşündüğümüz (düşündüğüm?) bazı ipuçları son zamanlarda (2000'de) özünü yok eden bir terbiye dağıtmasına dönüştü. Yani sevgi ve saygı güzel de, fakat kural haline getirmeye çalışıldığında bence yok olurlar. O olağan dışı toplantılar, pazar günkü sohbet toplantıları da  oldukça olumlu etkiledi. Ancak araya yaz tatili girdi. Pazar günkü toplantıların sohbet bölümü kendiliğinden iyi olmaya başlamış ve kimse cuma toplantılarda başlattığı projelerin devamına önem vermedi. Güztanbul hazırlamak da gerekirdi. XXXX Gay Chat kanalı da yürüten üç yeni arkadaş, C.  EL ve Pio da Lambda toplantısına katılmaya başladı. Önce bir gey email tartışma listesini kurmuş olan C. Sanırım onun tavsiye üzerine  El ve Pio. El ve Pio da Lambda'nın yönetici kurumunun olmadığına yadırgayıp organizasyonsuzluktan şikayet etmelerine rağmen devamlı katılmaya başladılar ve en aktif çalışanlardan oldular. Ben sahsım, bir yandan katkılarına sevindim, öbür  yandan daha geleneksel (merkezi, yönetimsel ve temsilcilikçi) örgütlenme anlayışlarına biraz şüpheci baktım. Tarz farklarımızı oldukça net hissettim. Fakat genellikle Lambda'ya gelen başkansız olmasına yadırgarlar, sonra biraz alıştıktan sonra bu konuda çalışma tarzımızı savunmaya başlarlar. O zaman diyelim orta dereceli aktif bir durumdaydım. Burada olayları kendi açımdan anlatmak, benim her zaman çok aktif katıldığım anlamına gelmez. Seyirci kalmayı tercih ettiğim dönemler de vardı. Fakat bir çok alt grup toplantıları bile benim evimde olduğundan dolayı, az çok pasif olduğum dönemlerde de işlerin oldukça içinde kalmıştım.

Güztanbul 1999
Güztanbul 1999 özellikle "Orora" arkadaşımızın özverisi sayesinde oldukça güzel ve moral verici biçimde geçti.Tıklayın! (Biliyorum, bir çok insanın sevgi dolu özverisinden bahsetmeyi ihmal ediyorum, bin sürü ayrıntı da atlıyorum. Sadece şu anda kafama takılın bazı dönem noktalarını anlatmaya çalışıyorum. Başka bir acıdan aynı olaylar, çok farklı da anlatılabilirdi.)

Yine de Bx Olayı

Fakat Güztanbul'un güzel geçmesine rağmen Lambda'nın gelişimine olumlu etki pek kalmamış gibiydi. 
Hala haledemediğimiz Bx olayı bir daha tartışmaya sebep oldu. O proje içinde aldığımız para henüz, yasal sorumluğu üstlenmiş olan K. ve A.'nın  ortak hesabındaydı. Hem bunu Lambda hesabına geçirmek hem de gerektiğinde bunu Güztanbul için kullanmak istendi. Fakat bu para proje bazında verilmiş, başvurduğumuz proje gerçekleşmeyince ya parayı iade etmek ya başka bir proje için izin almak gerekirdi. Bu sorumluğu çözmeden A. veya K.'nın parayı başka biçimde kullanmaya izin verilmesi zaten düşünülemezdi. Lambda ise resmi gayri, yasal varlığı olmayan bir gruptur, ondan dolayı yasal sorumluğu özel kişilere aitti. Bu parayı, bağışlamış olan kurumlardan izin almadan Güztanbul için kullanılacağı takdirde, ben Lambda'dan istifa edecektim. Lambda içinde bir kaç görev üstlenmiş olan üç kişilik genç bir arkadaş grubu, bir yandan söz konusu olan 3000 $ Lambda'ya aktarmaması yanlış buldular (bence bu sitem haksızdı), öbür yandan parayı çoktan geri göndermek gerektiğini söylediler (bu sitem haklıydı). Güztanbul'dan sonra, olay hallolana kadar Lambda'ya boykut uygulamaya karar verdiler. Kendi adına belki haklıydılar, ki bu amaca varmak için boykot aslında gereksizdi, israr etmek daha yararlı olurdu. Fakat kendimce Lambda için büyük bir kayıptı. Sadece aktivite olarak değil, her şeyden önce fikir ve ruh olarak. (Evet taraflıyım!) Bahsettiğim arkadaşlara şu emaili yazmıştım: (08.11.1999)

Sevgili E., E. ve  U.!
Sanırım bana yurt dışından gelen paralar konusundaki tutumumdan dolayı bana kızmışsınız. Olaya artık farklı baktığımı diyemem, fakat gruptan istifa etme tehditim yerinde olup olmadığı konusunda kendimle çatışıyorum. O gün geceleyin kendime sordum: gerçekten istifa edermiydim? Önce "evet" diyordum, "hırsızlığın ortağı olamam" diye düşünüyordum. Sonra "çok iyi bir arkadaş bir yanlışlık yaparsa ve ben ona engel olamazsam, suçlu görünmeyi kabul ederek yanında kalarak dost kalmak ve sonradan destek olabilmek belki daha iyidir" diye düşünmüştüm. Öbür yandan ahlakı bir yana biraksak da güvenilirlik her alanda çok önemli bir şeydir, bir sermayedir. Yani yurt dişında insan hakları, yani insanlık için mücadele eden gruplara bile dürüst davranmazsak bize kim güvenecek ki?
Başka bir yanı da var, güç. Yani her ne kadar tehditim viçdani bir isyandan kaynaklanmışsa da, sıradan bir Lambdalı olmadığımı kabul etmeliyim. Yani bir yandan benim de, sizinki gibi, her kesinki gibi, bir istifa etme hakkı, hatta vicdani bir konuda bunu tehdit olarak kullanma hakkım olmalıdır. Emin olun bunu sizin yaptığınız gibi kibarca ve dürüstçe yapardım. Yani böyle bir durumda hesabımız başkasına verecektim, arşiv odası size kalacaktı fakat manevi sorumluğu birakmak için sembolik bir kira isteyebilirdim. Bir yandan böyle bir güce dayanarak tehdit etmek yanlış bulurum, öbür yandan her kimin olursa olsun vicdani bir itiraz bir çoğunluk diktatörü kılarak bastırmak da doğru olamaz. Özellikle coğu sorumlu olmayan bir coğunluk sözkonusu olduğunda. Keşke Lambda o kadar az sayıda insana (buna siz de dahilsiniz) bağlı olmasaydı. Neyse bazen Lambda'dan nefret etsem de, hic kimseyle orada sammimi ilşkim yoksa da, çok farklı bir dünyada farklı zevklerle yaşarsanız da sizi seviyorum.
Anlatmaya çalıştığımı belki daha iyi anlayacaksınz diye iki tane Words 6 dokumanını ekledim. Bu emaili E.'ye de ulaştırsanız sevinirim.
Sevgi ve saygılarla
Heribert

Eklediğim dokümanlar, Tanıklık yazısı (Bx olayı) ve Ibrahim Eren'den bahseden, buranını ikinci bölümüne koyduğum bildiri. Girişe şunu eklemiştim:

Aşağıdaki metin 1993 gay mekanlarda dağıttığım broşürü scan  edip OCR programmla elde ettim. Resim olarak çok yavaş bir email olacaktı. Okuduktan sonra, yurt dişında gelen paralar konusunda "kuralcılığım" belki daha kolay anlaşılabilir. 
Heribert

Bu durumda ben İngilizce olarak bir rapor yazmayı üstlendim. İlgili ayrıntıları ve İngilizce daha iyi bilen arkadaşlar artık Lambda'da görünmez oldular. 1999 Aralık ayında bitirdiğim raporu, olayların  içinde olmuş olan arkadaşlara da gösterdim. Fakat Lambda toplantısında, fazla ayrıntı anlatmış olduğumu eleştirildi, işin daha içinde olmuş olan bir arkadaş bunu başka biçimde yazacaktı. Fakat bu rapor hiç bir zaman yazılmadı, gönderilmedi de, askıda kaldı.
 Bence
a) Böyle bir durumda dürüst olup, ayrıntıları da anlamak en doğru olandır
b) Kasti raporu erteletmeye çalışıldığından şüpheleniyorum. Bx'e karşı davamızın sonucu önce elde etmek isteği ve bir defa aldığımız bir paradan kolay kolay vazgeçmek istememekten kaynaklandığını düşünüyorum.

Yukarıda bahsettiğim, boykot eden arkadaşların hem Lambda parti organizasyonunda hem telefon danışmamıza oldukça katkıları vardı. Telefon danışmasını hafta iki günden bir güne indirmek zorunda kaldık. Parti organizasyonuna başka arkadaşlar katılmaya başladı.

Sanal alanın artan önemi:

Yukarıda anlattığım email listesini kurmuş olan C. sayesinde Lambda'dan da bir çok insan burada XListe olarak adlandırdığım email listesine katıldı.

Güztanbul'dan önce Lambda olarak kendimize bir web site aldık: www.lambdaistanbul.org.
Eski sitemiz daha büyük olan uluslararası bir sitenin alt sitesiydi. Ana sayfası İngilizce'ydi. Türkçe alt sayfasını bulmak için önce bu ana sayfasını çözmek gerekirdi. Web masteri Lambda'ya çoktan beri katılmadığı için pek de update olmamış ve adresi oldukça karışıktı:
http://www.qrd.org/www/world/europe/turkey/
Güztanbul için o arkadaşın yardımıyla yeni web sitemize güzel bir sayfayı ekledik. Sonra başka bir arkadaşımız yeni sitemizi düzeltecekti. (Aslında iki kişi, birisi bilgi verecekti, öbürüsü  teknik bölümü halledecekti). Bu arada eski sitemizin passwordu tesadüfen bana ulaştırıldı. Bunu kullanarak oradaki adresleri güncelleştirdim ve yeni sitemize link ekledim.) Yeni sitemizde bekle bekle bir şeyler olmazken, 1999 Aralık ayında önceki deneyimden cesaret alarak, yeni sitemizin password'unu talep ettim.

11.12.1999

Merhaba C.
Hâlâ web sitemizde bir şey yoktur. Ben şimdi eski sitelerimze gereken adres değişklerini yazdım. Ana sayfamızım başında İngllizce bilmeyenler için göz çarpıcı bir linki de ekledim v.s.(Öner Engin'den passwordu alıp bana verdi.) Orda yaptığım iş çok kolaydı. fakat passwordu olan bir şey yapamadı diye neredeyse bir yıl işlediğimiz danışma telefonumuz bile orda yoktu.
Tabbii ki, hepimiz (ben dahil) iyi niyetlerimizi hayata geçirmekte güçlük çekiyoruz. Tam ondan dolayı bir iş için gereken bilgileri monopolize etmek çok gayri işlevseldir. Buna dayanarak iki talebim var.
1. Eğer teknik olarak mümkünse (QRD sitemizde uzun zaman böyleydi) lamda@lambdaistanbul.org gelen emailer otamatil olarak bir kaç kişiye forward edilsin. Böylece sorumlu kişi (ki bu kim?) herhangi bir sebepten ilgilenemezse, başkası devreye girebilir, artı işlerimize biraz saydamlık kazandırmış olururz.
2.Sitenin password sadece bir ve iki kişinin elinde olmamalıdır. Somut olarak ben bu passwordu ve gereken adresler isterim. web uzmanı değilim, çok karışma niyetim de yok, ama böylece en azından idare etmek için basit bir kaç bilgi oraya koyabilirdim. Zaten framesiz bir web sitesi kolayca words'la bile yapılabilir. Var olan bir metni bir şeyler eklemek için, CuteFTP gibi bir program ve notepad bile yeter. Yani gerektiğinde en azından acil gereken bilgiler ve linkleri koyabilirdim.
Bir notum daha var, bence yeni sitemizde Türkçe içeriğini ön plana koymalıyız. Yurtdışında bizim reklamımızı yaparak Türkiye'de yaşayanları ihmal etmek bence yanlıştır.
Heribert

Sonra bazı temel bilgiler ve linkler ekleyerek bir sayfalık bir şeyler ekledim. Altında geçiçi webmaster diye imza atmıştım.

XListe email listesine Ocak 2000'de gönderdiğim bir email:
From: Yurt Evrendir
To: deprofundis@egroups.com ; XListe@egroups.com
Sent: Saturday, January 08, 2000 7:49 PM
Subject: [XListe] 1. XListe listesindeki kavga 2.LAMBDA 'nın web sitesinde yenilik
1.XListe listesindeki kavga
Hepimiz mükemel değiliz, ancak bazı bunu daha dışarıya vururlar. Başkalara ancak öneride bulabiliriz. Sabır, saygı , dürüstlük ve hoşgörü istersek buna uygalamak önce kendimize düşer. Müslümanlığı sevgi ve insanlık işığında yourmlamaya çalışan, ateistleri de kabul eden Mevlâna gibi bilgeler, bulundukları çağının kavramlarını kullanarak, asıl cihâd içimizdeki cihâdın olduğunu söylemişler.
Sanırım bizim mücadelemiz de bir çeşit cihâd, eşcinsel olarak kendimizi inkar etmeden, yalan söylemeye zorunda kalmadan dürstçe yaşayabilmek için mücadele vermekteyiz. Bu kavga bende, sende de başlıyor, bulunduğumuz gruplarda devam ediyor ve ancak bu aşamaları ihmal etmezsek toplumdaki mücadelemiz anlamlı olur.
Kazanmak kolay değil de, fakat kişişel çabalarımzda tembelliğimz, korkularımz, hırsımız, bağimlılıklarımız, zayıflığımız bize yense de, bir konuda yanılmışsak da, bunu kabul edip kendimize affederek başkalara da affetmeye öğrenebilirsek, bütün bu yenilgilerimizi bir çeşit zafere dönüştürmüş oluruz.
Karşılıklı belli saygıya dayanan, haklı görünmek için değil , doğru olanı bulmak için bir fikir tartşması, tabii ki, çok müthiş olurdu. Ancak bunları burada yazmak kolay, uygulamak bazen zor. Hatta insani hoşgörü bir yana, bir şeylere becerebilmek için, kendimize savunmak için başkalara sınır koymak zorunda kalabiliriz. Ama n'olur birbirimizle biraz sabırlı olalım, her eliştiri her küfür bile o kadar üzerimize almayalım. Önce hattalı yanları bir yana, temelde iyi bir niyet olduğunu varsayarak, birbirimzi yanıt verelim.
2.Lambda'nın web sitesine AIDS kitapcığımızın (AIDS'ın çok ötesinde konular kapsar, minicik tarih galerisi bile var) online versiyonu ekledim. En azından içimdeki çocuk orada becerdiğime çok sevindi (Yani profesyonel değilim ve ilk olarak böyle kapsamlı bir site yapmaya becerdim. Engin ve Güneş gibi web üstadlarlıya yarışacak halim yoktur, tabii ki!). Siz de bir bakın!
Lambda ne yaptı bölümde fare prizma resmine üzerine tutun, çıkan alt yazı belki mücadelemiz için de bir ilke olabilir. Ne derseniz?
Hepinize iyi bayramlar!

Lambda'dan Heribert

Lambda'nın web sitesiyle ilgili gelişimlerin ayrıntılarını atlayayım, geçici ve acemice idare etmeye çalıştığım sitenin tüm sorumluğu sonuçta bana verildi. Ancak bu işi ilk olarak yapacağı arkadaşın desteği ve hazırlıkları olmasaydı, ben oldukça acemi bir webmaster olarak sitemizi bugünkü (Ağustos 2000) az çok gösterilebilen haline getiremezdim.

Devam,V: Eşcinsel Net'te Lezbiyenlerle Tartışmalar