anasayfa  < üst sayfa Yorulduysanız: dinlenme 
Kadınlar Günü
Soymak mı?
Katılın!

Lambda Tarihine Kişisel bir Bakış
V.

2000 Mart ayında, Eshcinsel.net'te Lambda'yı henüz savunmuştum. Şimdi (Kasım 2000'de) Lambda'daki görevlerimden istifa etmemin sebebi ise, organizasyon eksiklik ve güç yetersizliğimiz değil, temel zihniyet konusunda ciddi endişelerimdir. Aşağıda belgelediğim tartışmalar, yarım yıl öncesine kadar henüz iyimser olan bakışımı yansar. Eleştireni ötekileştirmek yerine, onu anlamaya çalışmak için bir çağrı olarak da okuyabilirsiniz.

Eshcinsel.net Forum'da: Kadınlar Günü ve Lezbiyenlerle Tartışma

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
by Denizkabugu  posted 2/21/00 2:22:03 AM

o gün büyük bir parti olsa ne güzel olur.

Keşke Lambda şaşırsa da....
by Gatta  posted 2/24/00 11:23:13 AM

Kesinlikle katılıyorum... Belki Lambda bu sefer de bizim için birşeyler yapmak ister... Kazara... Şaşırıp...

re: Keşke Lambda şaşırsa da....
by Lambda'dan Heribert  posted 3/1/00 1:51:49 AM

Lambda'nın ne olduğunu biliyor musunuz?
sizden hiç farkı olmayan insanlar. Birbirinden çok farklı, istekleri, yaşam tarzları farklı insanlar. Yani sıradan eşcinseliz. Toplantı herkese açık. İlk olarak bir kaç iyi niyetli acemi olarak özel evde toplanmaya başladık. sonra gittikçe geliştik, arada krizler de yaşandı, yine de devam ettik, yeter ki bir başlangıç olsun, bir şeyler paylaşmak isteyen yada kendi kendine sahip çıkmak isteyen uğrayacağı bir yer olsun. Bazen o kadar açık olmamız bile problem. Biz eşcinsel olarak bile farklılıklarımızı kabul etmeyi bibirimize saygılı olmayı henüz öğrenmedik. Bir çok insan arasıra uğrar, ama gerçekten devamlı ve aktif bir biçimde sorumluluk üzerine alan çok çok az insanız. Ancak bir kaç sene öncesine kadar ortada neredyse bir hiç sözkonusuydu. Lambda katılan insanlar tarafından çizilir. Farklı olana saygı ve sabır koşulluya katılarak Lambda'nın daha iyi olmasını sağlamak sizin ellinizde. Ne beklerseniz? Sizin yapamadıklarınızı başkası neden yapsın ki? Ben ise burada yedi senedir yaşıyan ve öğretmen olarak çalışan sıradan bir Alman eşcinselim; Lambda'da elinden geleni yapmaya çalışan bir kaç insanlardan birisiyim.(Öbürler hep Türkiyeli) Eksiklerimiz çok,biz de farkındayız. Ancak bizi suçlamayın, siz katılmadan ancak bu kadarı olur, işte. Devamlı ve sorumlu katılan her zaman tarzımızı ve yaptığımızı etkiler. web sitemize baktığınızda "Lambda ne yaptı" linkte aslında çok etkilici bir liste bulacaksınız. Ancak biz her ne yapmışsak, bir, iki insan olmasaydı yapılmayacaktı. Bir, iki (sayı olarak ciddiyim, mecazi değildir!) insan daha tam sahip çıksaydı çok daha iyi ve etkili olabilirdik. Bunun yanısıra bizi ortada görünen eylemlere indgirgemeyin, bir çok kişi bize gelip belki ilk defa eşcinsel konuları (veya eşcinsellerle başka konuları)geniş bir grup içinde konuşma fırsatı bulmuşlar. Ufkularını açarak ve özgüven kazandırarak, hiç bir zaman aktivist olmayacaklarsa da, bir çok insana daha dengeli bir eşcinsel hayat için önemli bir destek verilmiş. Lambda İstanbul = bize katılan insanlar!
Sevgiler Heribert
www.lambdaistanbul.org

 

Pişman oldum...
by Gatta  posted 3/5/00 9:58:49 PM

Bu kadar sert bir tepki alacağımı bilseydim Lambda'nın adını ağzıma bile almazdım.. Sadece bir kere katıldım toplantıya.. Ve o gün son oldu...Sadece erkek çoğunluğu olan ve devamlı birbirlerini bakışlarıyla yedikleri, acaba bu sefer hangisiyle sevişsem diye delirdiği bir toplantı bahsettiğiniz..Biz kadınların kendilerine ait tek bir ışık bile bulamadığı, ve bir kere kazara gelip bir daha gelecek heves bile bırakmayan bir toplantı işte... Kendinizi düşünmeyi biraz bir kenara bırakıp, bu hayatı sizinle birlikte paylaşmaya çalışan karşı cinsleriniz için de hoş birşeyler yapmaya çalışsanız fena mı olur yani.. Belki de sizlerden birşeyler beklememiz hataydı...

Sevgiler...

re: Pişman oldum...
by Heribert (Lambda'dan herhangi birisi)  posted 3/7/00 3:53:37 AM

Sevgili Gatta!
Ben yazdıklarım nesi sert olduğunu anlamış değilim. En azından sert olma niyetim yoktu. Bunun Yanısıra ben benim, yani Heribert'im. Lambda'dan birisiyim. Kızarsanız bana kızın, bütün grubu neden suçluyorsunuz? Sonuçta Lambda sadece bir isim, içinde farklı, farklı insanlar bulunur.
Lambda gücünü katılan insanlardan aldığını ve bu insanların sıradan insanlar olduğunu anlatmaya çalıştım. Gücümüz sınırlıdrı. Siz katılsaydınız daha güçlü olurduk, dahasını yapabilirdik. (Sert olan şu mu, katılmanızı istemek?). Bir defa toplantımıza gelip, bazı gayler birbiriyle bakışıp sevgili bulmaya çalışır diye hemen pes etmek bence en azından çok da sabırlı, hoşgörülü bir yaklaşım değil. Eğer herkese açıksak, yalnız olup sevgilisi arayana da açık olmalıyız. Öbür yandan durum ters olsaydı, hepsi lezbiyan, ben tek gay olarak, herhalde ben de sıkılırdım. Ancak bizi uğramış olan her lezbiyan biraz daha inatçı olup devam etseydi, nerdeyse çoğunluk olacaktılar. Bunun dışında toplantıların kalitesi de değişir, sohbet konusu değişir, insanlar da. Sohbet bölümü yeterince ciddi bulamazsanız, organızasyon bölüme da katılabilirsiniz.
Bazen daha sabırlı olup bize bir süre dayanan lezbiyen arkadaşlarımız var, ancak gelmeyerek onları da tek birakıyorsunuz (Sevgili Gatta bunu kişisel olarak değil, genel olarak söyliyorum, yazıyı okuyacak bütün lezbiyan arkadaşları düşünüerek yazıyorum aslında). Bizim bir web sitemiz var, kullanabilirsiniz. Keşke danışma telefonumuzda duracak lezbiyan bulabilsek, keşke bütün lezbiyanlar bize sızmaya kalksa da! Lambda olarak yaptığımız bütün eylemlere, aylık parti dahil, lezbiyen de çağırmaya çalışıyoruz. Ancak Kadınlar Günü için parti yapamadık. Aslında bizi öküz gaylere zamanında en azından bir email atsaydık, belki normal her ayın birinici çarşamba günü olan Lambda Partimizi belki o güne almaya çalışabilirdik. Yine de kolay değil. İki parti art arda yapmak zaten hiç de mümkün değil. Sadece kadınlar yönelik bir parti yapsak, kim bize mekan verecek ki? Azgari bir sayı da sağlamak zorundayız. Neyse, kolay değil işte.

Yani ne olur, bize katılın, "iktidarı" elimizden alın demeye çalışıyorum. Bu arada bize daha yoğun katılmaya başlamış alan bir kaç tane lezbiyan dostlarımız var. Onlar pes etmeden siz de destek verseniz, hepiniz? olamaz mı?
(Sevgili Gatta, sen düşündüklerini yazıp aktif olmaya başlamasaydın, ben bunları anlatmaya çalışmayacaktım. Teşekkürler
Heribert)

Dostluğa adım
by Gatta  posted 3/7/00 10:45:28 PM

Ben teşekkür ederim sevgili dostum... Bu denli anlayışlı olduğun ve kırılganlığım sonucundaki anlık feveranımı olgunlukla karşıladığın için.. Bu dilekleri ve düşünceleri ağzınızdan duymak çok hoş...Bu pazar günü toplantıya gelmeyi düşünüyordum şimdi karar verdim... Sıcağı sıcağına dostluğumuzu pekiştirip, daha güzele adım atabilmek için...

Tekrar teşekkürler, benim gibi olan diğer hemcinslerim için de ümit yaratan sözlerin için...

Pazara görüşmek üzere...
(bu aynı zamanda kış uykusundan uyanmak isteyen lezbiyen arkadaşlarıma da bir çağrı olur umarım.)

Sevgiyle...

Sevgilerimle arkadaşım...

re: Çok gereksiz 
by CaN.  posted 3/12/00 10:48:01 PM
Sevgili Gatta,

Agresif oldugum sanirim dogru, ancak insan bir yerde kendini tutamiyor. Sebebi, bizler orada birseyler yapmaya calisirken (iyi ya da kotu - hicbirimiz profesyonel degiliz, zaman buldukca cabaliyoruz) birilerinin "Hicbisey yapmiyorlar, tek yaptiklari birbirlerini goturmek" türü mesajlari.

Umarim gelmissindir bu pazar, ben oradaydim, ve umarim keyif almissindir. Bu toplantida neredeyse toplam katilanlarin yarisi bayandi ve ben kendi adima cok mutlu oldum. :)

Kendine iyi bak - Tekrar ozur dilerim.

CaN.

re: Dostluğa adım
by erol  posted 3/8/00 2:11:58 PM

Lezbiyen arkadaşlarında , ortak mücadelemize katkı için aramızda bulunmaları bizi öyle mutlu ederki,

Erkek egemen ve heteroseksist bir toplumda hem kadın hem de lezbiyen oldukları için baskı ve zulüm gören, ayrımcılığa tabi tutulan tüm arkadaşları 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde sevgiyle selamlarım

erol


re: Hadi o zaman ne duruyorsun.... 
by CaN.  posted 3/8/00 9:21:12 AM
Gatta, cok ciddiyim.

Lütfen bir kez Lambda toplantisina gel ve oradaki lezbiyen arkadaslarla temasa gec, cunku onlar da cogalip cesitli aktivitelere imza atmak istiyorlar. Hep beraber en iyisini yapabiliriz.

Sevgiler,
CaN.

Kezban (Danser olan) ile Eshcinsel.net'te tartışma

Lambdayı soyan soyana..Muza döndü..
by Kezban  posted 3/8/00 4:41:56 PM

Habitat zirvesinde pek yırtıcı açıklamalarda bulunan,Lezbiyenlik için canını bile kurban etmek isteyen,Sonra tüm paraları alıp sevgilisi ile Bekar sokakta bekarlığın tadını çıkaran G. bacıdan hiç bir ses çıkmıyor bakıyorum
Yoksa parasız kaldı da yeni bir plan mı yapıyor?
Biz eşcinsellerin en büyük zaafı bir kaç tatlı söz duyunca aptallaşan çocuklar gibi her nameye inanmak..
Ve sonuç,gelen vuruyor giden vuruyor..Dondurması
elinden alınmış veletler gibi ağlıyoruz.
Herkes Lambda ile lambada yapıyor.G. sadece bir örnek..Hakeza paraları ile uzay gemisine binip kaçan Venüs'lü Aylin de öyle..
Aman Sappho'nun melekleri inşallah siz de yoldan çıkmazsınız..Hani Midilli'ye filan kaçarsanız..İzinizi biraz zor buluruz walla...
Lambdacılar,Lambadacılar,
Bu gidişle çoooook dans ettirecekler sizi..
Biraz akıllı ve dikkatli olun emi?
Kezban Abla
Üzülür sonra
Ablan kurban olsun sana..
Mucksssssss
Hahaha!!
Replies to this message:

Dürüstlük istersem kendim dürüst olmalıyım!
by Lambda'dan herhangi birsi (Heribert)  posted 3/10/00 1:41:41 AM

Kastettiğiniz olayları, kendisi Lambda'lı olan Coşkun arkadaşımız, Kezban rumuzunu kullanarak KAOS GL dergisinde anlattı. Lambda'dan grup olarak da bu konuda bir çağrı yayınlandı. Coskun ("gerçek" Kezban) sizden daha temkinli olup söylentiye söylenti dedi ve gerçeklerin ortaya çıkmasını amaçladığını söyledi.
Lambda kurucularından olan sevgili Aylin, bizden ayrılıp Venüs Kız Kardeşleri adlı ayrı bir Lezbiyen grubu kurmuştu. Aylin'e karşı suçlamaların tümü asılsızdı, KAOS GL için yazan "gerçek" Kezban da bu konuda ikna oldu. Daha aşagıda ilgili yazı alıntılıyorum.

Akıllı ve dikkatli olun derseniz katılıyorum!
Lambda konusuysa bunun mantıklı sonucu katılıp kontrol etmek. Kurtarıcı beklemek ve parlak liderlerin peşinden koşmak yerine kendi haklarına kendi sahip çıkmak. Ancak bunun yolu dışardan seyredip yarı doğru yarı yanlış bilgilere dayanarak dedikodu yaratmak olamaz. Sahtekar ve dolandırıcı toplumun her grubunda her kurumunda bulabiliriz. Fakut bunun çözümü birbirimizi, masum olanı bile suçlamak olamaz. Böylece sahtekarların oyuna girmiş oluruz.

Dürüst olmaya önce herkes kendi kendine başlamalı, yoksa çoktan kaybetmiş sayılarız. Dürüstlüğü savunmak gibi bir niyetinz varsa, neden böyle imalı yazıyorsunuz? İyisi kötüsünü fark etmeden etrafına vuruyorsunuz. Ayrıntıları araştırmadan, kim yanlışlık yaptı, kim belki sadece acemiydi, kimin belki hiç de günahı yok diye sormuyorsunz, Anlaşılan ve insani olan hayalkırıklığınız bu biçimde ortaya atarak, sahtekarların henüz veremediği zarar siz vermiş oluyorsunuz. Kelime, dil çok iye işlere yarayabilir, ama aynı zaman dikkatlı kullanmamız gereken bir silahtir.
Anlıyorum, insanlara güvenebilmek çok güzel bir şey, bu güven olmadıkça, olamadıkça yararlanabileriz. Dikkatlı olalım derseniz, tamam. Ama herkese olabilecek bir suçlu veya hain olarak bakmak zorunda değiliz. Araba kullanırken emniyet kemerini takarız, ama bu her yolda kaza beklemek anlamına gelmez.

Neyse lafamı çok uzattım biraz daha sağlam bilgi vermek için buraya bazı alıntı ekledim. Lambda ile ilgili herhangi bir şüpheniz varsa yine direk toplantılara gelip yüzyüze konuşmak, daha iyisi olarak katılıp dürüstlüğü savunmak tavsiye ederim. (Tabii ki, bize sadece aziz gelir diye bir garanti veremem, herkese açağız işte.)

KAOS GL 45, Mayıs 1998, sayfa 18'ten:

"KAOS 44. SAYIDAKİ "ŞAİBELİ AKTİVİSTLER" YAZISIYLA İLGİLİ DÜZELTMELER:
1. Lezbiyen G. Lambda'da 90 milyon TL değil, 500$ almıştır.
2. Venüs'lü lezbiyenler (N., E., D.) yurtdışından 4 bin değil, 5 bin dolar almışlardır. Bu para Venüslü lezbiyenlere, Aylin gruptan ayrıldıktan sonra gelmiştir ve bu para halen N., E., D.'in adlarına açılmış hesapta durmaktadır. "Venüs'ün Kızkardeşleri" adlı grubu dağıldığına ve hiçbir çalışma yapılmadığına göre, bu para neden geri yollanmıyor veya eşcinsellik konusunda çalışmalar yapan diğer gruplara verilmiyor? Bu para şahıslara mı yollandı, yoksa, eşcinsel harekete katkı olsun diye mi vs. sorulara cevap verilmiyor. Bu tip olaylar, gelecekte gerçekten çalışma yapacak olan iyi niyetli grupların batıdan parasal destek almalarına engel olacaktır. Oysa hiçkimsenin, eşcinsellerin adlarını kullanarak ve Türkiyeli eşcinsellerin istikballerini ipotek altına alarak cebine dolarları doldurmaya hakkı yoktur.
THE KEZBAN/İstanbul "

KAOS GL 50, Ekim 1998, sayfa 19'dan:

"AÇIKLAMA: olayı bilmeyenler için
G., gay aktivitelerinde başı çeken ya da çekmeye uğraşan lezbiyen bir arkadaşımızdır.
Bundan yıllar önce, Lambda'dan lezbiyen ağırlıklı bir dergi çıkaracağı vaadi ile yüklü miktar para almıştı.
Dergi çıkarmadığı gibi, ona emanet edilen parayı iade etmemiş, dahası arkadaşlarla alay edercesine, parayı sevgilim F. yedi deyip, hemen sonra bu şahısla İstanbul Beyoğlu'nda bir bar açmıştır. Her Pazar, Pazar toplantılarında insanları, "Dergi çıkaracağız, gelin barımda konuşalım" diyerek, kendi birahanesine götürerek, onlara ait parayı iade edeceği yerde, bir de onlara bira satışı yaparak müşteri portföyü oluşturma çabasında olan G. geleceğin tilki tüccarı olmaya adaydır.
Ve lezbiyen tarihinde utançla anılacaktır"


Aşağıdaki yazı geçen sene, Bx.  ve G. ile ilgili, benim yazdığım bir taslaktan bir alıntı. Bx. 'e açtığımız davadan dolayı bu biçimde yayınlanmaya itirazlar oldu ve ben davanın sonucunu bekliyorum. Ancak G. ile ilgili bazı satırlar şunlar:

"Bu arada G. lezbiyen arkadaşlarıyla birlikte bir lezbiyen dergisi çıkartabilmek için bizden destek talep etti. Lambda'da maalesef fazla lesbiyen yok diye talebi haklı bulduk ve dergi için 500$ verdik, bastıktan sonra makbuz verilecekti. Fakat sebep her neyse iş uzadı. Arkadaşlarından bir bunalım yaşadığını öğrendik, herkesçe sevilen G.'e çok da üzerine gitmek istemedik, yeni de hesap istemek zorundaydık. Bir gün nihayet geldi, dergi taslağı da çoktan beri hazırmış, arkadaşı F. parayı matbaacıya vermiş. Fakat matbaacı para almadığını iddia etmiş. G. kimin yalan söylediğini bilmiyormuş. Fakat kısa zamanda parayı bulup dergi çıkartacaktı. Bugüne kadar maalesef ne dergi çıktı, ne de 500$ iade edildi. İyimser baktığımda burada insani zayıflık, kırılan gurur gibi etkenler olabilir, yine de o kadar umut verici görünen bir eski aktivistten daha iyisini beklerdim. Fakat bunlur kişisel ve çok iyimser yorumlar. Ortada somut bir gerçek var. G. bir Lesbiyen dergisi çıkartmak için 500$ aldı ve makul bir süre içinde ne dergi çıkartabilmiş ne de aldığı parayı iade etmiş.
…..
Birbirimizi kontrol etmek gerekir, hem para konusunda hem toplantılarımızdaki davranıslarımızı. Fakat güvensizlik adına değil, sorumluluk adına, karşılıklı saygı ve sevgiye dayanarak. Aramızda hatasız olan yok, aktivist de (özellikle aktivist?) farkına olmadan kendi hırsları fazla ön plana çıkabilir, gereksiz çekişmeler de her zaman olacak, fakat grubun (yani herkesin) görevi gerektiğinde ya frenlemek ya cesaret vermek.
Mevlana'nın cihad için söyledikleri bence bizim için de geçerli olmalıdır. İki Cihad (çağdaş bir yorumlar, Kötölüklere savaş, daha iyi bir dünya için mücadele, bizim mücadelemiz de) var. Küçük Cihad, yani mücadele, dışarıya yönelik. Daha zor olan Büyük Cihadtır. O içimizde olan mücadeledir. Yani dürüst bir dünya istersem, kendim dürüst olmaya çalşmalıyım. Saygı istersek, biz saygı göstermeye başlamalıyız. Aslında dünyayı güzelleştirmeye kendimizde başlamak çok zevkli de olabilir. Başkaları beklemeden başlayabiliriz."

Heribert Mürmann

Civciv Çıkacak gay çıkacak..
by Kezban(Dancer olanı)  posted 3/11/00 1:43:35 PM

Bir varmış bir yokmuş bakalım Lambda neler yapmış?
"1 - 17 Haziran 1996 tarihleri arasındaki BM Habitat II konferansı kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla binasında İnsan Kaynakları Vakfı ile bir stand kiralandı. Lambda'nın eşcinseller standı beklenenin üzerinde büyük ilgi ve destek gördü. Lambda ve çalışmaları ilk kez ülke çapında basında ve televizyonlarda yer aldı. Bu Lambda - İstanbul'un adını duyurmasında büyük rol oynadı. Ayrıca Ülker Sokak'taki travesti ve basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu. Bu sokak, yerli ve yabancı katılımcılar ile ziyaret transseksüellere uygulanan polis baskısı ve şiddeti gerçeği, Lambda ve Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları örgütü ile hazırladığı edildi ve bu insan haklarını hiçe sayan durum protesto edildi. "
"Temmuz 1996'da Club Prive'de 'PRIDE (GURUR)' gecesi düzenlendi. Bu gecede bülten, çeşitli şovların yanında prezervatif ve kayganlaştırıcı dağıtıldı. "
" Club Prive'de AIDS konulu bir parti düzenlendi. Partide prezervatif, kayganlaştırıcı ve broşürler dağıtıldı. "
Ama yiğidi kes hakkını ver.Buna rağmen birçok yararlı faaliyetleri söz konusudur;
-Lambda'ya katılanlar eşcinsellik bilgilerini pekiştirebilirler
-Manita ya da yavuklu bulmak sizin için sorun olmaktan çıkar..
-Sizi güdebilecek bir kaç çoban bulabilme fırsatınız vardır
-Bol bol konuşursunuz..çeneniz kısılıp Donald Duck olana kadar..Ya sonuç?Boşver canım sonucu..kuş olup uçtu gitti...
-Birçok barda kıç sallayabilme şansınız vardır..
-En önemlisi paranızı nasıl harcayacağınız konusunda bir kaynak aramanıza gerek yok..Siz Lambda'ya teslim edin..Onlar güven ve özenle sahip çıkar mangırınıza..

Nasıl?Yeni hayatınız müthiş deil mi?Artık karizmatiksin yea..Neden asıyorsun suratını? Alık alık bakma öyle yüzüme..
İtiraf:Tınınını..Ve 7 yılın sonunda Lambda eşcinsellere müthiş özgürlükler sağlamıştır..Kadınlar hala ezilmektedir..Gayler hala dövülmektedir..İki hemcins elele tutuşamamakta,dans edememektedir..
Travesti kardeşlerimiz hala medya gözünde küçük düşürülmektedir..Eşcinsel ölümler artmaktadır..
Dolayısıyla Lambda'nın size sağladığı; aganigi sonrası atılan bir kaç prezervatif ve yırtık bir kaç biletten fazlası asla değildir..!!!
Madem bu kadar insanı bir araya getirdiniz İşe yarayacak işler peşinde koşun..Oyun oynamayın,Vakit kaybetmeyin!İcraat gösterin!Somut şeyler konuşun!Elle tutulabilir gözle görülebilir!
YOL DOĞRU OLABİLİR AMA YÖN KESİNLİKLE YANLIŞTIR!

It's excellent
To have a giant strength
But its tyrannous
To use it like a giant!!!
(ingliş bilmeyen arkidişlere tercüme)
Ne mükemmel birşeydir!
Dev kuvvetine malik olmak!
Ne zalimce birşeydir!
Onu bir dev gibi kullanmak!
Tamam mı cicim?
HAHAHAHAHA!
Ablan kurban olsun sana
Kezban Bacı'dan hepinize
Muckkksss..


Bak da elalem nası dergi yapıyo gör (link)
Bak da elin gavuru neler yapıyo gör  (link)


re: Civciv Çıkacak gay çıkacak..
by Heribert  posted 3/12/00 1:17:07 AM

Sevgili her kimsiniz!
Doğru email adresinizi vermeye ne derseniz?
İşte bu problemlerimizin birisi, hem iyi konuşabilen hem de açılmış olan eşcinseller, o kadar az ki! (çıkanların bir çoğu üçkağıtçı çıktı)Bir süre insanlarımız sahtekar ve dolandırıcı Bülen 'in (okusun ve dava açsın, ismim gerçek ve İstanbul'dayım) peşinden koşarken dernek kurma fikir de ortaya atıldı. Toplantılarımız da çok kalabalıktı. (İnsanlar hava atanı tercih ediyormuş gibi. Doğru söyleyen dokuz köyden kovarlar da, hava atanın ise dokuz köy peşinden koşar. Cümlenin ikinci parçası benden)
Ancak aramızda biraz daha sorunmlu olan bir kaç kişi olarak bir dernek alt grubu oluşturduk. Çok güzel ve sağlam bir dernek tüzüğü de hazırladık (böyle, gerçekten çalışanların işleri duyulmuyor işte), insan haklarını baz alarak cins, ırk, sınıf farklarına hep cinsel yönelime de ekledik. Ancak sonuçta böyle bir dernek kurmak henüz hazır olmadığımızı kabul etmek zorunda kaldık. Kurmak için yedi kişi yeter, ancak bütün dernek organları doldurmak için 16 kişi gerekirdi, adlarını da yayınlamak gerekirdi. Gerçi biz arakadaşları sorarak on altı isim bulduk da, ama bizim mücadelemizle pek de ilişkisi olamayan, sadece iyi niyetten katılan bir süre heteroseksüel dostlar. Yani aktivistlerden en fazla üç, dört kişiydik (artı eksi bir) ve ben bir yabancı gavur olarak dahil. Dernek yasaklanabilirdi. Bundan dolayı hem dernek içinde görev alan insanların gerektiğinde kamoyuna çıkıp bize savunabilmek gerekirdi, hem de dışardan bize sahip çıkacak bir tabanın bulunması gerekirdi. Aydınların desteği v.s.de önemliydi. Bir dernek yasaklandıktan sonra, aynı kişiler beş sene boyunca dernek kuramaz. Bunun dışında dernek kurmak bir sürü maddi yükümleri de gerekir. Örneğin bir dernek merkezi göstermek gerekir. Bu durumda dernek kurmaya hazır olamadığımza sunuca vardık.
Derneğin bir dezsavantajı da, her şeyin devletin denetimin altında olması. Şu anda aslında daha özgür hareket edebiliriz. (Keşke daha büyük sayıda devamlı ve sorumlu biçimde görev üstlenecek insanlarımız olsaydı). Toplantı bir vakıfın himayesindea yapıyoruz, gerektiğnde başka sivil toplum örgütlerin alt yapısından fayadalanbileriz. Ancak gücümüz şu anda ancak en önemli olana yeter. Bir çok kurulum bizim katılmamızı ister, ancak Lambda'da gerçekten çalışan bu avuç insan olarak kendimizi parçalamıyoruz. Bazen insanlar bize gelir, her şeye söz verir sonra bir daha görünmez. Şikayet etmem, kimseden böyle bir katkı isteme hakkım yok. İnsanlar önce kendi kendini idare etmeyi öğrenmek zorundadır. Hiç bir aktivite bulunmadan sadece bir defa bize uğramış olmak, sohbeti dinlemek, belki de bir,iki kelime söylemek, bunlar bile, durumu göre, kişi için çok büyük bir adım olabilir. Ancak bizden sizin pasifliğine hoşgörü isterken, aynı hoşgörü ve anlayış kendimiz için de istersem çok mu istemiş olurum?

Şimdi cumartesi pazar günü bağlayan gece saat birde. Ben de insanım. Bir süre arkadaş dışardı eğlenirken, ben burada hepimizin olması gereken bir mücadele için uğraşıyorum. Evet bu hayatımı anlamlı kılar, bazen bu kadar hakzıslıklara karşı içimden kızmak gelirse de, şu anda yine de burada harcadığım boş vaktime üzelsem de, aslında, geçici zevklerin peşinden koşarak kendi kendini kaybedenlerden sonuçta daha mutlu olduğumu, kendimle barışık (iç çatışmalarım yok değil de) olduğumu biliyorum. Ama biraz, biraz daha da destek olsaydı, bana değil, insanlığa, hepimize, sonuçta ortak mücadelemize, o kadar sevinirdim ki!
Heribert Mürmann
heribert@lambdaistanbul.org

re: Civciv Çıkacak gay çıkacak..
by heribert  posted 3/12/00 1:59:33 AM

Affedersiniz bir notum daha (en alt görünen mesaj hep ilk yanıt olur)!
Batı'daki durumla kıyas yaptınız. Orada bir avuç acemi Lambdalı değil, yüzbinlerce insan seferber olmuş, sokağa dökülmüş v.s.. Biz burada yürüyüşü çağırsak kaç kişi gelecek acaba. Batıda insanlar, öldürülmeyi göz önünde bulundurak, ki ölmek kolay, daha zor olarak hayatı mücadeleye adayarak insan hakları kazandılar. Öyleyse burada neyi bekliyorsunuz ki? İnsanlar her şeyi tependen inme beklerken asla ve asla toplum gelişmez. Kadın hakları konusunda Türkiye yasal olarak, öncelik yapmıştı. Ancak kadınların buna sahip çıkması çok daha zaman aldı ve alıyor!

re: Civciv Çıkacak gay çıkacak..
by Heribert  posted 3/12/00 1:34:34 PM

Beni yanlış anlamayın! Batı'yı örnek olarak göstermek gibisinden bir niyetim yok. Bir çok yanlışlık orada yapıldı ve yapılır. Durumun farklılığını izah etmeye çalışırken sorunun bir yanını gösterdim. Şunları da eklemek istiyorum.

Kahramanlık (istisnai durumlarda uygunsa da) toplumsal bir çözüm olamaz, sık sık onun öbür yanı fantizm ve dogmatizm oldu. Türkiye'deki durum zaten farklı, hep de farklı kalacak. Bence gereken önce sabır, sonra katılımcılık. Bütün hayatı mücadeleye adamak değil, birey olmanın bir yanı, hem yakın çevereye hem topluma karşı sorumluluğunun olduğunu kabul etmek. Toplumsal mücadele her şey olurken, kişisel denge ve asıl konu olması gereken birey, yani insan ihmal edilir. Ancak temkinli, dikkatlı kullanılan bir medeni cesaret aramızda biraz yaygınlaştırabilsek (bunun şartı özgüven, insana güven, saygı ve özsaygı) çok daha iyi ilerleyebiliriz.
Sevgi ve Saygı
Heribert

seyretmekle hiç bir şey olmayacak, katılın!
by Heribert  posted 3/11/00 11:49:31 PM

Lambda'ya bir defa uğrayıp (belki de uğramdan) onlar hiç bir şey yapmaz diyen çok. Aslında gerekene göre gerçekten çok yetersiz. Lambda her şeyeden önce bir ortam, isterseniz manevi bir ev. (Maalesef taştan evimiz daha olmadı, bazen kullandığımız özel evler saymazsak). Bunu doldurmak size bağlı. Tabbi ki, her şey beş, altı kişi üzerine kaldığında ve öbür insanlar seyretmekle yetindiklerinde doğal olarak yetersiz kalacaktır. Bu arada bizde hiç kimse, Lambda için yaptığı işler için tek kuruş bile almaz. Biz zar zor toplantı yaptığımız yerin kirasını ödiyoruz. Afiş basmak, broşür dağıtmak , Güztanbul gibi konular için partilerin giriş parası bize tek ekstra para kaynağı olur. 200 $ gibi bir para bulmak bile bazen problem olur.
Kadın hareketi ne zaman başladı? Herşey tabbii ki, bir kaç sene içinde olacak değildi. Ancak bugünkü ortamı yedi sene önceki ortamın çok farklı olduğunu görmemek için kör olmak gerekir. Biz hükümet falan değiliz. İnsanların bir araya gelebilmesi için, isterse dertleşmek için, isterse kendi kendi kabul edebilmek için, isterse bunun ötesinde gidip toplumsal bir mücadele vermek için bir ortam vermeye çalışyoruz. Yedi sene önce Insanlar bize uyardılar, böyle bir şey Türkiye'de asla yapılamaz diye. Toplanan aydın falan değildi, benim gibi bir avuç iyi niyetli acemi. İlk zaman tek başarımız pes etmeyip toplanmaya devam etmek. Ancak biz başlamasaydık, her zaman her şeyi daha iyi bilenleri bekleseydik, hiç bir şey olmayacaktı. Şu anda en azından bir hareketin başlangıcı görünmektedir. Bize gelen insanların çoğu, daha kendi kendi bulma sürecinde ve genç, ancak yavaş olsa da gelişiyoruz. Çok yetersiz olsa da insanlar eskisine göre daha sorumludur. Lambda size hizmet verecek bir kurum falan değil, liderimiz de yok, katılan insanların katkısıyla her şey oluşur. Evet peşimizden koşmayın, asıl sorunumuz para falan değil, bence devlet de değil, eşcinseler ta kendisi (bunun toplumsal sebepleri var, bu ayrı bir sorun da, ancak bir şeyler değiştirmek kendimzide başlamak en mantıklı değlil mi?. Daha aslında olanaklı va lazım olan bir çok iş yapamıyoruz, çünkü iş üzerine alacak insan yoktur. Biz lider falan olmak istemiyoruz ki, ortak mücadelemize katılmanızı istiyoruz. Mücadele etmenin anlamı ise, her şeyden önce kendi kendine sahip çıkarak anlamlı bir biçimde yaşamaya çalışmak. Ondan sonra toplum ve yasalar zaten değişecek. Eğer katılmak istemezseniz en azından çamur atarak bizi işten alıkoymayın. Zaten anlamıyorum, bir süre insan hiç bir şey yapmazken, en azından bir şeylere yapmaya çalışana saldırıyorsunuz. Neden bize gelip yüzyüze konuşmuyorsunuz, belki daha verimli çalışmak içim destek verebilirsiniz. Biz bir çok konuda işi en iyi yapabileni seçme lükse sahip değiliz, çünkü birisini ikna etmek zaten yeterince zor. Aktivistlerin çoğu çalışır ve zaten dar olan boş zamanı feda ederler. İstanbul kaç bin tane eşcinsel olmalı? Sadece yüzde biri mücadele etseydi, bir Lambda değil on tane, yüz tane ve daha güçlü olan Lambda kurabilirdik. (Veya farklı şeyler) Henüz ta başındayız. Bir çoçuk yürümeyi öğrenirken kaç defa düşer ve sonuçta pes etmedikçe öğrenir?
Sevgiyle Heribert
Lambda'nın sitesi : www.lambdaistanbul.org

HERIBERT SEN SABİR TASİ MİSİN?
by füsun  posted 3/12/00 3:56:04 PM
Sevgili Heribert eminim sen ve senin gibi bir iki arkadas daha olmasaydı bugün Lambda diye bisey ol-
mazdi.Senin sabrina ve mücadeleci ruhuna cok saygı duyuyorum,bilmeni istedim.Ama sana bir arkadas tavsiyesi bu hicbir sey yapmadan sadece elestiren korkaklara hicbirsey ögretemezsin.


"Oynamaya gönlü olmayan gelin yerim dar dermiş"
by Dancer Kezban  posted 3/13/00 8:50:34 AM

GayMania'dan sadece küçük bir alıntı..Bakalım biz güzel Türkiye'nin yuvarlak insanları ne düşünüyormuşuz...
Question 1: Yaşınız:
votes percent
1.) 15-19 11 73%
2.) 20-29 2 13%
3.) 30 ve üstü 2 13%

Question 2: Mesleğiniz:
votes percent
1.) Memur 13%
2.) Avukat 0%
3.) Bankacı 0%
4.) İşletmeci 0%
5.) Doktor 0%
6.) Sanatçı 7%
7.) Öğrenci 67%
8.) Diğer... 13

Question 3: Eğitim durumuz:
votes percent
1.) İlköğretim 7%
2.) Lise 47%
3.) Üniversite 40%
4.) Yüksek Lisans 7%

Question 4: Cinsel eğiliminiz nedir?
votes percent
1.) Homoseksüel 60%
2.) Biseksüel 33%
3.) Transeksüel 7%
4.) Aseksüel
Question 5: Eşcinsel olduğunuzu sizin dışınızda kimler biliyor?
votes percent
1.) Ailem(ya da ailemden biri) 7%
2.) Arkadaşım(ya da arkadaşlarım) 36%
3.) Evdeki kedim 7%
4.) Hiçkimse 50%
Question 6: Türkiye'deki Lamda ve benzeri örgütlerin çalışma ve düzenlemelerinden memnun musunuz?
votes percent
1.) Evet 38%
2.) Hayır 62%

Question 7: Ve son olarak, eğer size tekrar ünyaya eşcinsel olmayarak gelmeniz için bir şans verilse kabul eder miydiniz?
votes percent
1.) Evet 60%
2.) Kesinlikle, hayır! 40%

Heribert gardeşim üzülerek itiraf etmeliyimki i-meyıl adresimi çaldılar..Hem burası dar mı geldi?Yeterince alan görüyorum...

Ben kimseye çamur atmıyorum sadece Lambda'nın ipe sapa gelmez işlerle meşgul olduğunu ve avuçlarınızı açıp baktığınızda elinizin içinde size nanik yapan bir cinin durduğunu söylüyorum.

Elbette Avrupa ile aramızda kilometreler war..Ama sorunları konuşarak ya da oynaşarak değil de yürüyerek aşacağınızı bilmeniz gerekir efendim!
Eleştirilerimin size yönelik olmadığını,seninle de hiçbir zorum olmadığını belirtmek isterim..Just a thıng keşki herkes gavur kardeşimiz gibi Lambda'yı savunabilse..Bir parti davetiyesi yaz bakalım kaç kişi cevap yazacak miklerin aşkına..Ama iş savunmaya gelince seni yalnız ve desteksiz görünce kalbim burkuldu doorusu(ühühü..Ağlıyom bak şimdi..selpak pls)

Hey!Kim demiş kadın hareketi yok diye? ..88'de Güner K. avaz avaz ben lezbiyenim diye bağrırken kimsenin-özellikle fare deliğinden bakıp da kıs kıs gülen lezbiyenlerin-mikinde bile
değildi..
Ne bir binaya ne de tonlarca insana ihtiyacınız var...Tek sahip olmanız gereken şey beyin...

Kendinize iyi bakın
Kezban Abla
Üzülür sonra
Ablan kurban olsun sana
hahahah...

re: "Oynamaya gönlü olmayan gelin yerim dar dermiş
by Heribert  posted 3/13/00 1:34:39 PM

Biz de daha iyi olmak isterdik. Ancak mücadele edecek insan da gökten düşmez. Varolan, pek de mükemmel sayılmayan insanlarla yetinmek zorundayız. Tek çaremiz biribirimizi geliştimek ve yaşayarak, deneyerek öğrenmek. Bize katılıp nerede gücümüz yetmez, nerede sadece ufak tefek bir değişklik yapmamızı gerektiği konusunda daha sağlam bir fikre vararak destekte bulunabilirsiniz.
Bende burada bu biçimde yoğun yanıt vermeye devam edemem. Bayram tatilde hem çalıştığım işyerim hem Lambda için bazı ekstra işler üstlendim. Bir çok konuda aslında hemfikiriz, ancak bunun çözümü, insanları, daha olgunlaşmamış bir hareketinin yansıtılması, belki de ifadesi olan Lambda İstanbul'dan soğutmak değil, yapıcı biçimde katılmak. İnsanları önce varolduğu gibi kabuletmek (tembelliklerini dahil) ve gelişmenin yollarını aramak. Eğer buna sabrım yok derseniz o halde alternatif nedir?
Bir ton insana gerek olmayabilir, ancak şu anda gerçekten devamlı ve güvenilir biçimde katkıda bulunan insanlar, o kadar az ki.(Ayda bir gün telefonumuzda durabilecek insan bulmak bile zor.) Öbür yandan Lambdayı sadece dışarıda gürünen etkinlerle değerlendirmek de yanlıştır. Hiç bir şey yapmasaydık, sadece insanlara haftada bir, az çok düzeyli bir eşcinsel ortamında sohbet olanağı sağlamış olmamız bile müthiş, en azından manevi anlamında hayat kurtarıcı sayılabilir.
Bunun dışında Lambda'ya başlangıçtan beri nerdeyse aralıksız (tatil v.b. hariç) katılmış olan insan tek benim işte, bundan dolayı benim burada yanıt vermiş olmam da doğaldır. Ancak herhangi bir liderlik, öncelik falan ilan etmek için ne de isteğim ne de kabiliyetim var. (Liderlere güvenim de yok, katılımcılık gerekir, her şey hemen olmasa da.) Sıradan bir gavur eşcinsellim işte.

Heribert Mürmann
Not: Burası herkese açık olan bir yer, bizi sevmeyenlere de açık, basına da açık. Bu yüzden bazı konularda önce yüzyüzü konuşup bilgi elde etmeye çalışmak bence daha uygun. En azından samimi ve açık konuşabilmek açısından.

İstanbul, 11. 11. 2000:
Yukarıdaki notta ima ettiklerim, son zamanlarda Lambda'da maalesef yaygın bir zihniyet olduğu gibi, Lambda olarak her hangi bir zayıflık göstermekten korkmak  değildi, ancak Bx. olayı gibi konuları, herkese açık olan bir sitede her şeyi anlatamak o zaman güvenlik açısından sakıncalı buldum. Eşcinsel tartışma listelerinde bile açık sözlülüğü sakıncalı bulan arkadaşların yaklaşımını kesinlikle yanlış buluyorum.
Heribert

 

Devamı VI: Milliyetçilik