anasayfa  < üst sayfa Yorulduysanız: dinlenmeLambda Tarihine Kişisel bir Bakış
VIII.

Artık Lambda'nın (aktifler) listesinde tartışmalar başladı.

"...şimdi çok iyi anlaşılıyorki, Lambdaya gelenler bir süre sonra buradan kaçırılmış. kaçmak zorunda bırakılmış. bunda en büyük etkenlerden biri de bir misyoner edasıyla Lambdaya sahip çıkmaya çalışan Heribert. kendi toprakşlarımızda bizim insanımız bizden daha iyi tanıdığını iddia edebilecek kadar pervasız..."

From: EL
To: Lambdaliste
Sent: Thursday, July 13, 2000 11:24 AM
Subject: [Lambdaliste] tezgah

 

Tam bu durumda, EL kendi kendini savunmak için, kızgınlıkta tahmin ve yanlış tahmin ettiği geçmişimi sanki bir gerçekmiş gibi anlatırken, ben bir vergi işi için avukatıma gitmiştim. Orada Vakıflar Kanununu görünce, benim bildiklerim, daha önce EL'in verdiği bilgiler arasındaki çelişkileri hatırlayıp vakıf kurma konusunu avakutıma sordum. Avukatım bana hak verince, vakıf kurmak konusunda çok acele eden EL'e karşı şüphelerim daha da derinleşti. Her şeyden önce son tartışmalar bende şüphe uyandırdı. EL'in bazen hissettirdiği iyi niyet ve duygusallığı da inkâr edemem, fakat egemen düzeni sorgulayanı bırak, farklı yaklaşımları ve bakışlarını tartıştırmak isteyeni adeta düşman olarak görmesi ve benim faşizan olarak algıladıklarıma karşı duyarsızlığı, iyi niyeti olsa da, bizi oldukça zıt bir konuma getirir. EL'in son maili, kendisinin dürüstlüğü konusunda bu kadar şüphe bende uyandırmasaydı, belki elde ettiğim bilgilere rağmen aşağıdaki maili biraz daha temkinli yazardım. Daha mesafeli baktığımda özellikle, Lambda'nın bir çoğunluğuna karşı olarak, EL ve Pio'ın bir azınlık desteğiyle kendi siyasi düşüncelerinee uygun bir vakıf kurma kalkışmasi olasılığını pek yüksek bulmuyorum.

"...Hiç bir zaman Lambda'yı yönetmeye kalkmadığımı, sadece yönetmeye çalışana her zaman eleştirel bakmış olmam bilen onca tanık var.
Dürüst ve adam olsaydınız, eleştirilerden kaçıp demogaji yapmak yerine Mustafa Konur'un söyledikleri aydınlatıcı bir tartışmayı geliştirmek için kullanabilirdiniz. Eğer cidden inanırsanız, farklı yaklaşımlarınızı, açıklamaya çalışabilirdiniz..."

From: Heribert Mürmann
To: Lambdaliste
Sent: Thursday, July 13, 2000 5:16 PM
Subject: Re: [Lambdaliste] tezgah

 

"...ayrıca Heribert efendi, bize sormayıp ve de güvenmeyip araştırma yaptırmış, vakıfa kurucular dışında üye alınamıyor diye, eğer bu konuda yalan söylediysem en şerefsiz insanım, eğer aksi ise kendi sıfatını kendisi bulsun misyoner efendi. ..."

From: EL
To: Lambdaliste
Sent: Thursday, July 13, 2000 7:08 PM
Subject: Ynt: [Lambdaliste] tezgah

 

Gönüllü üye olabilirmiş, fakat yönetime katılmaz, yaptırım gücü yokmuş. Uydurduğumu sanırsam, avakut F.'in bir arkadaşıdır, aracılığıyla bunu araştırabilirsiniz. Bana güvünemezseniz, hepimizin güvendiğimiz birisi (örn. O...) bunu araştırabilir. veya herkes kendi başına.

From: Heribert Mürmann
To: Lambdaliste
Sent: Thursday, July 13, 2000 8:33 PM
Subject: Re: [Lambdaliste] tezgah

 

"...Lütfen Mustafaların dolduruşuna kapılmadan özgürce düşün. Her zaman senin içimizdeki Truva atı olduğunu düşündüm ve bunu buraya attığım mektupta dile getirdim. Sen de kalkıp bunu düzeltici konuşmadın mı Lambdada..."

From: Pioneer TR
To:  Lambdaliste 
Sent: Friday, July 14, 2000 12:09 AM
Subject: Re: [Lambdaliste] tezgah

 

"...Yazdıklarımın içeriği senin demagojik saptırmaya uğramış olmayan orijinal emaillerde herkes kendi okuyabilir. bu arada Truva atı ne demek. Kimin Truva atıyım? öbür eşcinsel olşumlarına düşman gözüyle mi bakıyorsun? Yani GayAnkara veya Kaos GL'den olup birisi İstanbul'a taşınsa, bize katılmasını bekleyemez miydik? ..."

From: Heribert Mürmann
To: Lambdaliste
Sent: Friday, July 14, 2000 12:00 AM
Subject: Re: [Lambdaliste] tezgah

 

Uğur Alper'in son günlerde başka bir bağlamda yazdığı bir emailden konu ile ilgili bazı alıntı aşağıda verilen linkte:

"...5-6 yıllık Lambda geçmişimde gördüğüm hep, Heribert'in ön plana çıkmaktan kaçınması, Lambda'da işler belli bir rutine oturduğu zamanlarda gözden kaybolmasıydı. Bunun en büyük nedeni de yabancı olduğundan Lambda'nın dış güdümlü bir grup gibi görünmesinden korkmasıydı. Ve hiç de grubu ele geçirme ya da yönlendirme eğilimi görmedim. ..."

From: Uğur Alper
To: Lambdaliste
Sent: Saturday, September 30, 2000 7:16 PM
Subject: [Lambdaliste] Hoop xxxx Bey

 

From: Heribert Mürmann
To:  Lambdaliste 
Cc: EL; Pio
Sent: Sunday, July 16, 2000 3:00 PM
Subject: [Lambdaliste] Pio ve EL'e uzlasma önerisi

EL bu öneri belki kabul ederdi, ama Pio'dan bunu beklemek gerçekçi değildi. Pazar günkü toplantıda gerginlik biraz azaldı, sorunları yaz tatilden sonra bir daha ele almaya karar verildi. Ancak arasıra Lambda teknik listesinde yinn bir süre tuhaf tartışma yaşandık. Çoğu burada atlıyorum. Görevlerimden (Internet sorumluğu)- onları elimden alınmasını gerektirmemek için - istifa etmiştim, ancak Lambda katılımcıları devam etmemi istedi. El ile Pio zaten toplantıyı beklemeden istifalarını geri almışlar. Benim henüz Lambda'ya devam etme sebebim şu mailin son bölümde anlatılır. (Fakat fazla iyimser bakmışım. )

From: Heribert Mürmann
To: Lambdaliste
Sent: Tuesday, July 25, 2000 4:53 PM
Subject: [Lambdaliste] Re: E.+Pio: sinir sistemi olmaksizin da yasaniyor!

"Lambda teknik toplantılarına eskiden herkes katılamazdı, sadece çekirdek grup katılırdı ve bütün kararları onlar alırdı, bu koşullar yeterince çok sesli ve demokratik değildi, ama Heribert çekirdek grup uygulamasına nedense ( ! ) hiç karşı çıkmazdı ... " (E.) 1. Bu doğru değil, çekirdek toplantılar, katılmak isteyen herkese açıktır. Ancak geçici bir dönem için bilinen sebeplerden dolayı kapalı tutma gereksim hissedildi. Bunun dışında bu sistemi eleştirenlerdendim.

2. Toplantılarımızı şu anda çok ümüt verici bulduğumu bir kaç defa açıkça belirtim. Pio'ın sohbet toplantısını çok iyi yönetiğini de açıkça dile getirmiştim. Lambda'dan (EL ve Pio'la birlikte) çıkma önerimi geri almak için bunlar da sebep oldu.

3. Eleştirdiğim her şeyden önce "dış politikalarımız" (özellikle Pio, C. (?) ve EL) yani XListe'de tutumuz, Pio'ın KAOS GL'ye soğuk bakması, EL'in komple teorileri (ciddi mi, öfke ifadesi mi?), ve vakıf kurmakta acelecilik ile (yanlışlıkla?) yanlış bilgilendirme, çünkü sonradan yasal bir söz hakkı olan üyeleri almak mümkün değil. EL'in okuduğu tüzüğü gönülü olarak uygulanabilir, fakat mahkemece kabul edilecek bu noktada bir yasal geçerliği yoktur, çünkü Vakıflar Kanunu üye kavramı bile tanımaz. Dünya görüşleri biribirine çok yakın olan bir avuç insan tarafından yönetilecek bir vakfa destek vermek istemezdim. Fakat Lambda'nın ezici çoğunluğunun, özellikle bu tartışmalardan sonra, böyle bir gelişmeye izin vermeyeceğinden emimim. Sanırım E. sen de, son toplantıda, sohbet toplantısında yaşayan güzel tartışmalar ile teknik toplantı arsında bazen olan kopukluğu gidermeye yönelik düşüncelerimizi, temelinde onayladım.

4. Aramızda (Pio dahil) ciddi bir iletişim sorunuz var gibi bana geliyor. Örneğin "Hiç hatamız ve eksiklerimiz yok" ifadesi tabii ki, bir alıntı değil, bu biçimde kimse konuşmaz, XListe'deki tutumuzu özetlemek için kullandım, yanlış bulduğumu ve doğru bulduğumu ayrımak için bu biçimde uç bir ifadeyi kullandım. Sadece son emaillerimize baksam, benim anlatmak istediğimi ve şöylemişim diye eleştirilenler arsında ancak zor bağlantı kurabiliyorum. (Türkçemden kaynaklanma savını kabul etmem, bence önyargılar sebeptir (iyimser yorum olarak)) Bu bağlamda Pio'ın son emailinde (ki bu üslup olarak oldukça iç açıcıdır) yaptığı öneri bana nafile zahmet gibi geliyor. XListe arşivini araştırarak benim burada anlatmaya çalıştığımı desteklenen bir süre örnek bulmak zahmetli, fakat zor değil. Yalnız benim yazdıklarım bile bu kadar farklı anlaşıldığına göre, bu örneklerde aynısını yaşayacağız. Anlaşmazlıklarımız daha da çoğaltacakmış gibi bu yöntem. Örneğin Paul'un futbol eleştirisinde, benim gibi, ifade edilen hassasiyetine en azından saygı duyabilirsiniz, gülümseyerek de geçebilirsiniz, veya kötü niyetli olma varsayımından yola çıkarak, kötüleme olarak yorumlayabilirsiniz. Bunun dışında Mustafa'ya, Ali'lere, Paul'a v.s. karşı sevgi ve saygım konusunda Lambda'ya karar verme yetkisini tanımam. Tabii ki, eleştirilerin yerinde olup olmadığı tartışılabilir.

5. Bu biçimde detay üzerine tartışmak bence enerji ziyanı. Sonucu görmüyorum. Paul'un emailini buraya forward ederek tartışmayı açmak benim hatamdı, herkes anlatmak istedeğini kolayca anlayacak diye yanlış bir tahminde bulunmuştum.

6. EL ve Pio'ya karşı güvensizliğim, Lambda'yı genel olarak değerlendirmek, tamamen bağımsız değilse de, aynı kefeye koymamak gerekir bence. Öbür yandan aktivst tabanı genişletmeye ve sorumlukları daha geniş paylaşmaya becersek, aramızdaki kuşkular, olumlu sonuçlar bile getirebilir. Bu konuda pazartesi öğleyin yazdığım bir emailden bazı alıntılar şu (Her nedense savunma durumunda olmadan, tarafsız yazmak daha kolay, demek bende de "ego" ve savunma refleksi var):

"...Şu anda Lambda içinde aslında oldukça iyi tartışmalar yaşanır. EL ve Pio'ya karşı muhalefetim, ikinci planda kalmış olan insanların daha ön plana çıkmasına sebep olur. Bizleri barıştırmaya çalışırken daha etkileyici bir posisyona giriyorlar. Geçen cuma ve cumartesi EL ve Pio'ya benimle birlikte en azından üç senelik bir süre için Lambda'dan ayrılmayı ciddi biçimde önermiştim. (Mademki birbirimize güvenmiyoruz ve eşcinsel hareketinin zarar görmesini istemiyoruz diye). Neyse, EL o zaman belki kabul ederdi, ikisi birlikte herhalde etmezdi. Fakat o pazar günü travesti arkadaşımız Oya herkesi ağlatacak biçimde E5'teki olayları, camları kırıp aslında taşlanmış kalpları kırmak istediklerini bize anlattı. O toplantısının havası harekete dönüşülebilecekmiş gibi bir tartışma ortamımız var şu anda. Pio da kendisine karşı yönelen şüphelere, hem kızar hem sergilediği davranışlarla yanlamayı çalışır (ki, bu iyi bence). Lezbiyenlerin ve transgenderlerin katkısı da şu anda bize iyi gelir. Hepsinİ göz önünde bulundurak, bu noktada grubu terk etmek acelecilik olurdu diye düşündüm. Dün basına çıkmaya cesaret olan bir gay ve bir lezbiyen arkadaşımız (tek onlar var, ben hariç) transvesti ve transeksüeller birlikte basın konferansı hazırlamaya karar verdiler. Genellikle, karşılıkli anlaşma sağlamak, zıt pozisyonları bile anlayabilmem güçlü yanım diye düşünüyorum. Bu biçimde, uç noktasındada muhalefet rolüne üstlenerek, denge oluşturmak benim için de iyi (ve bu ölçüde yeni) bir deneyimdir. Bence, sağlıklı bir hareketin oluşabilmesi içini iktidar hırsından kuşku da önemli bir şeydir. (paranoid olmamak şartıyla). Sorumlukların tümü hep bir avuçtan az insan üzerine kalırsa, tabii ki, sorumluluk iktidar hırsı olarak algılanabilir, veya ters. İçiçe de olabilir. Bu duruma girmemek için tek yol, inatla aktivist tabanını genişletmeye çalışmak. Şu anda EL ile Pio ve benim arası bir çeşit ateş kes sözkonusu. Yaz tatilden sonra Lambda'nın çalışma tarzını, geniş taban oluşturmayı, toplumda muhalif olmak, perspektivler, eleştirilmek v.b., daha hazırlıklı olarak tartışacağız. Bunun sonucuna göre Lambda'da kalıp kalmayacağıma karar vereceğim. Şu anda ümitli bakmaktan yanayım. Fakat Lambda'nın ya içinde ya dışında, eleştirici, daha radikal bakışlar ve yorumlardan çekinmeyen bir grubun olmaması henüz çok büyük bir eksiklik. ......Sevgiler Heribert
(Bunu kime yazdığımı söylemem gerekir mi?)

7. Ben, düşüncelerimi, Lambda'nın (acemi) ilk oluşumu, geliştikçe yaşanan çelişkiler, hayak kırıkları, ümitler, genel eleştiri ile çözüm öneriler tarzından konular içeren daha kapsamlı bir şeyler yazmayı düşünüyorum. Fakat bu zaman ve enerji isteycecek bir iş, ne kadarına becereceğimi de henüz bilemem (Şimdiye kadar Türkçe olarak yazdığım en kapsamlı değerlendirme olacaktır). Bunu taban alarak, nerede ve neden farklı baktığım, belki daha kolay anlaşılacak, yoksa Lambda'yı bırakarak, kendime daha zaman ayırma ve istediğimi çekinmeden söyleme ve yazma fırsatına ulaşmış olacağım.

8. Bundan sonra bu konuda yazılan emaillere yanıt vermemeye çalışacağım. Bu konuda, eleştiri, savunma ve karşı eleştirisinden oluşan zincirli tartışmalarımız, ancak nüansları örter ve önyargısız bakmayı zorlar.
Sevgiler,
Heribert

"...Ayrılsam da bunun kin içinde olmaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer kalsam, bir şekilde benim rüyalarım da yansımalı. Elbette bunu talep etme hakkım yok, fakat anlatma hakkım olmalı, hiç paylaşılmasa ayrılmak tek dürüst davranışımdır. Akışların değişmesini bekleyebilirdim, ama yok bunu kalbım onaylayamaz. ... Kendi yollarında ise mutluluk dileceğim. ..." 

26.8.2000'de Paul'a yazdığım bir emailden bazı alıntı

 

Evet, bu tarihçeyi yazarken yukarıdaki emailde ifade etmeye çalıştığım bir ümidim vardı. Ancak yaz tatilden sonra yaşanan bazı tartışmalar, ümit vermekten o kadar uzaktı ki,...

Yaz tatilimizden  sonraki gelişimler  henüz  bir şey netleşmeden şimdi yazmayayım.

Ancak

  • Koas GL'ye Anakara'daki Kültür Merkezi için destek vermemek kararımız (Kaos GL dergisine bağışımız sevendirici olsa da)

  • Bu kararı KAOS GL'ye bildirirken gerçek sebepleri ve düşünceleri söylemek yerine nezaket arkasında saklanarak sammimi bir iletişimden kaçınmak
  • Kaos GL dergisiyle iş birliği yaparak güçlerimizi birleştirmek  yerine illa kendi dergimizi çıkartma çabalarımız

  • Güztanbul'da 2000 aramızdan -yani mücadelenin içinde olanlardan- destek ve sunum istemek yerine dışardan gelen ünlü isimlere öncelik vermek
    (Hem Koas GL hem de Gay Ankara'dan gelenler, olabilecek organizasyon eksiklere değil, göze çarpan yaklaşımda/teoride değişikliğine yadırgadılar.)

  • Bariz Lambda milliyetçiliği

  • Örneğin, bir saat boyunca Lambda'yı eleştiren birisine (Paul ve yazısı) benim kızmadığıma kızmakta ifadesi bulunan kapalı ve, kursura bakmasınlar, "kör" ziyniyet

oldukça sakıncalı bulduğum göstergelerdendir. Bazıların oldukça ciddi çabaları ve iyi niyeti, hata farklı fikirleri anlamak için gösterdikleri gayret kesinlikle takdir edilebilir. Ancak tartışılmak gereken amaçlarımız ve yolumuz, iyi niyet veya çaba ise, burada konu değildir.

Heribert,
İstanbul, 2000 Ekim ayında

(Ben o zaman Lambda'daki bütün görevlerimden istifa ettim.
Yazdıklarımı Words dokümanı olarak Lambda'lılara ve kendime yakın hissetiğim bazı arkadaşlara ulaştırmıştım. Sanırım Lambdalı'ların çoğu bunu okumak angarya olarak görmüş. Kısa bir süre toplantılara katılmaya devam ettim, fakat sonra bunlardan da vazgeçtim. Şimdi, Mart/Nisan 2001'de, İbnistan sitesi için uygun  haline getirmeye çalışırken özünü değiştirmeyen düzeltmeler ve eklemeler de yapıyorum.)

Heribert Mürmann

eski anasayfa
ibnistan giriş sayfası