anasayfa  < üst sayfa Yorulduysanız: dinlenme


atılanlar
arkası
tepkiler
moderatör
Lambda odakta
ciddi suçlamalar

Lambda İstanbul "resmi" tarihçesinden:

Amaç: Her şeye rağmen Türkiye'de bir eşcinsel hareketinin oluşmasına tohum atmak, bir başlangıçta bulunmak. Bir sürü arkadaş, Türkiye böyle bir şey hazır değil derken, biz küçük boyutta ve özel bir evde toplanmaya davam ettik. Aydınlar falan değil, sıradan eşcinsellerdik. İlk zamanlar çok şey yapamamışsak da, o zamanki koşullarda sürekli toplanabilmek bile bir başarıydı. Asıl amaç eşcinselleri bir araya getirerek aramızda iletişim oluşturmak, fikir geliştirmek ve birbirimizi geliştirerek bir eşcinsel hareketinin oluşmasına katkıda bulunmak. Grubumuz açıldıkça ve büyüdükçe (bazen gerileme ve krizler de yaşandı), eylemci yanı ağırlık kazanmaya başladı. Ancak Lambda İstanbul her zaman fikirleri ve yaşam tarzları farklı olan insanları bir araya getirmeye, herkese açık olan bir forum olmaya devam etti. Sayfanının sağ sütünunda özetlediğimiz zihniyete imza atacak her insanın katkısına açığız:

"Biz Lambda olarak, eşcinsellerin bu toplumda dürüstçe ve kendilerini açıkça ifade ederek yaşamalarını istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek içine hem kendimizi hem toplumu geliştirmeye çalışıyoruz.

Lambda, herkese açık olan çoğulcu ve katılımcı bir gruptur. Birbirimizi açık yüreklilikle ve açık fikirlilikle dinlemeye çalışıyoruz. Beklediğimiz saygı, hoşgörü ve dürüstlüğü önce kendi davranışlarımızda göstermek gerektiğine inanıyoruz. Amaçlarımızın gerçekleşmesi için herkes kendine karşı sorumludur."

Benim kalemimden çıkmış olan yukarıdaki amaçlar, zamanında (1999/2000 yıllarında) Lambda tarafından onaylandı da, fakat...

Lambda Tarihine Kişisel bir Bakış
VII

Eşcinsel tartışma listesinden üç kişi atıldıktan sonra, biz (yazık ki, biz eşit Lambda değildir) isyan ettik.

* Aşağıda geçen yabancı isimler takma isim (benimki"Heribert Mürmann" hariç). Bazı açık isimleri ve email listenin ismini  değiştirdim. Eşcinselliğini gizlemedikleri için gerçek adını verebildiğim ancak üç kişi var: Murat Yalçınkaya, Mustafa Konur ve kendim. İşinin ilginç, psikolojik yorumlar aklıma getiren yanı, üçümüz sözkonusu atılma kararına karşı çıkanlardanız. Email listesindeki tartışmarlarda kararı savunanlar arasında kendini gizlemeyen eşcinsel yoktu.

9 Temmuz 2000'de şu email XListe listesinden geldi:

From: C.
To: XListe
Sent: Sunday, July 09, 2000 3:30 PM
Subject: [XListe] Listeden cikarilanlar..

Pazar gunu saat 15:26, isyerinde mesai yapiyorum, cok kisa yazacagim.
Listede herkese bulastiklarindan dolayi, elestirilerini asagilamaya donusturduklerinden dolayi, ve tüm bu tartismalar sonucu son 3 gunde 3 kisinin listeden ayrilmasindan dolayi
Paul Atreides
Tristam Shandy
Nathan Adler
isimlerindeki 3 arkadasi listeden cikarttim.
Normal hayatta da yakin arkadas olan bu kisilerin uzun zamandir "yazilarini okuyor ve cok begeniyorum, sende hayat var, bundan sonra seni takip edecegim" gibi birbirlerini tanimiyormus agzindaki yazismalari da listeden cikartmamdaki sebeplerden biridir.
Listenin eski gunlerine, herkesin "azarlanmayi beklemeden" rahatca aklindakini yazdigi gunlere donmesi umidiyle..
C..
XListe Listesi Moderatoru
PS: Cikartilan kisilerin farkli mail adresleriyle listeye girisini engellemek icin, bir süre emniyet acisindan listeye yeni uye alinmayacaktir. (sanirim 2-3 gun icinde yeni uye kabulune baslariz tekrar)


Xliste'de bu üç kişinin, özellikle Paul'un maillerin derinliğinin  yanısıra bazen  sorgulayıcı, bazen de iğneleyici tarzı, tepkilere ve karşılıklı polemiklere de sebep olmuştu.

Paul'un bazı eleştirileri özetleyen bir email şuydu:

"...Karsi oldugum sey escinsellerin sozu edilen onurlu durusu talep etmeleri degil, karsi oldugum sey baski altindaki bir gurubun zaten kendisine ait olan seyi isterken fanatiklesmesi, karsit tepki olusturmasi ve farkinda olmaksizin bu tepki nedeniyle sovenlesmesi. ..."

From: Paul Atreides 
Date: Tue Jul 4, 2000 2:22pm
Subject: Re: [XListe] GURUR DUYMUYORUM

 

Listeden atılma kararına tepki:

From: Heribert Mürmann
To: XListe@egroups.com
Cc: Paul Muaddib
Sent: Sunday, July 09, 2000 7:07 PM
Subject: Re: [XListe] Listeden cikarilanlar..


Sanırım, Mevalana alıntısıyla anlatmaya çalıştğım fikri, özellikle bu kararı savunanlar anlamamışlar veya katılmak istememişler. Yani saygı, sevgi ve dürüstlük güzeldir. Ancak bunu uygulamak kendimize düşer. Başkaları yargılamak ön plana koyduğumuzda bunlar olmuyor işte. Kendime yakışır  bir tarz veya düşünceleri bulduğumu sanıdığımda bunları kendim yaşamaya ve uygulamaya çalışmakta serbestim, ancak bunları zorla dağıtmak ne sevgi ile saygıya bağdaşır ne de hakkımız var.


O emaili gönderdikten sonra, aslında fazlasıyla tarafsızlığa kapıldığımı hissettim. Bunu bu tartışmalardan bir süre sonra Murat Yalçınkaya'ya gönderdiğim bir emailde şöyle ifade etmiştim:

Sevgili Murat

 

Orada bahsettiğim emailin içeriği şuydu:

From: Heribert
To: Paul
Sent: Monday, July 10, 2000 9:19 AM
Subject: sevgi,saygi,güven
Sevgili Paul!
Sana olan sevgi, saygı ve güvenimi bir daha vurgulamak istiyorum. Emin ol, sana yeri olmayan bir dünyaya benim de tahamülüm olmayacak!
Kendine iyi bak!
Sonra daha ayrıntılı emailleşmek üzere. (Evden çıkmak üzereyim.)
Derin sevgilerle!
Heribert


Bir daha sevgimi vurgulamak derken, daha önce kendisine özel olarak yazdığım şu emaili ima ettim:

From: Heribert
To:Paul
Sent: Thursday, May 18, 2000 12:07 AM
Subject: Re: [XListe] HAY HUY!

Bu emailde ifade ettiğim saygı ve sevgi, Paul'un listeye (ve bir defa bana) gönderdikleri emaillerde hissettirdiği sevgi dayalı özgürlükçü yaklaşımdan kaynaklanır. İnsanlar kendi kendilerini ve "öbür"leri toplumsal kalıplara, kimliklere ile ondan kaynaklanan davranışlara hapsederken, emaillerde tam bunları sorgulardı. İyi niyetli ve normal görünen şoven davranışlara tavır gösterenlerdendi. Örneğin Lambda partilerine, iyi niyetli diye neredeyse alkışlama zorunluluğu varken, tam bu zihniyeti sorgulayanlardandı. Farkındayım, son cümlelerim aslında ifade etmek istediğimi yakalamıyor, çok sınırlı ve eksikli kalır. Yıldırım Türker'in "Kedi kedi tanır" diye bir deyim varmış. Sanırım eşcinselleri ima etmiş, söz konusu kitabını "Cihangir Kedileri" sadece kulaktan duyma olarak biliyorum. Fakat bu deyim hissettiklerimi ifade eder. Ancak eşcinsel olma manasında değil, aynı aşklar paylaştığımız hissetmek, "aşık aşık tanır" kendimce. Mevlevi bir anlamında, dine bağlantı gerektirmeyen manevi bir aşk.

XListe listesinde bir çok insan, bu atılma kararına karşı çıktı. Ben o günlerde yoğun işler ve bunaltıcı havaya ve onun getirdiği uykusuzluğa rağmen, her akşam bu konuda elimde gelene kadar listedeki tartışmalar katıldım. Ancak ne bu kararı savunanlardan mantıklı argümanlar, ne C.'den bir yanıt. Yanlış, çok yanlış (yorum değil, kesin kanaat) kararı üstelik çok talihsiz bir zamanlamayla verildi. C. ilk tepkileri okumamış bile, sonra da oldukça ilgisiz kaldı ve en son, ortada hiç bir şey bir netliğe kavuşmadan askerlik yapacağı  için teknik ve geçici bir moderatörlüğü  bana bıraktı. En üzücü olan sadece  bu kararın verilmesi değil, kararı savunanların bu kadar kayıtsız kalmaları. Sanırımız aramızda asıl farkı şundan kaynaklanır, bir yandan bazı iğneleyici veya eleştitirici maillere karşı alınganlık, öbür yandan ifade özgürlüğü söz konusu olduğunda, "sadece email listesi" diye konuyu yeterince ciddi almamak. Fakat yemek reçeteleri paylaşmak için bir liste söz konusu değildi, eşcinsel hareketin (buna herkesi dahil ediyorum) zihniyeti tartışılan bir liste haline gelmiş. Özellikle gruplara bağlı olmayan insanlar için bu tarzında tek ortamdı. Sanal olması, bunun önemi azaltmaz. Evet, yeni liste kurmak kolaydı, ancak bizi buna zorlayan zihniyete oldukça üzülüyorum. Farklı dünya bakışlara sahip olan insanların birbirinden öğrenme fırsatını yok etmesine karşı adeta umursamazlık ve bu atılma kararını ve eleştirenlerin argümanlarını adete yok sayarak, sadece nezakete ve tarzına takılan zihniyet (üstelik tek taraflı ve bağlamdan kopmuş değerlendirmelere dayalı), karşı mücadele etmemiz gereken zihniyetin bir ifadesi olarak görüyorum.

Tartışmanın devamı:

Aşağıda bir kaç örnek daha ekliyorum. Lambda içinde tepkiler benim üzerime yoğunlaştığından dolayı, ağırlıkla kendim ve karşıt olarak Lambda'lılar tarafından yazılanı ekliyorum. Başka ve benzer açıdan, benim anlatmaya çalşıtıklarımı belki daha iyi ve ikna edici olan mailleri yazan bir çok insan daha vardı. Karşı argümanlara gelince, ben en çok içerikli olan örnekleri seçtim. Lambda toplantısında atılma kararı aslında çok doğru olmadığını kabul etmekle birlikte tartışma sırasında "Tutankanum" un dışında Lambda'dan , hiç kimse sansürü eleştirenlere bir milim hak payını bile tanımadı. Bir noktayı daha da vurgulamak gerekir, listeleri devamlı takip eden, Lambda'dakilerden en tutucu, en batıcı olan insanlardı. Kendi zihnisel süzgecinden geçip algıladıkları öbür Lambda'lılara aktarıyorlar. Ben ise karşılarında tek kalıyorum. Web sitesi, emailler gibi konularda tek başına uğraşırken, onlar daha sosyal alt gruplarda, istemeden olsa da, kendi yaklaşımların doğrultusunda insanları etkilerler. Ancak Lambda'da artık genelinde kabul görünen, grupçu, kimlikçi, çıkar grubu ile reklam ajanı arasında olan yaklaşımlara tek başına karşı mücadele etmek beni aşar. Saygı, sevgi falan gönüllü olduğunda çok güzel, ancak bunları zorla ve nezakete indirgeyerek empoze etmeye çalıştığımızda kolayca bir tarz şovenizme, yani farklı tarzlara karşı tahammülsüzlüğe, dönüşür. Alay ve mizahi benzetmeler adeta bir edebiyat türü oluştururken, bu tarz eleştirilere kızmakla kalmamak, kızmayana da kızmak boyutuna ulaştı.

From:Heribert
To: XListe@egroups.com
Cc: Paul
Sent: Monday, July 10, 2000 8:26 PM
Subject: Re: [XListe] Sıradan Fasizm ve sıradan fasistler!!! Ya da ezilenlerin Fasizmi!!! 

 

Bu yazıdan sonra Poppers'ten gelen emaile de çok sevindim. Yani o nerede, Lambda nerede?


From: Poppers Pipe
To:XListe@egroups.com
Cc: Paul
Sent: Monday, July 10, 2000 10:53 PM
Subject: [XListe] hey ahbap!

 

"... eger bu gidise bir son verilmeseydi bu liste demokrasi havarisi bir azinligin bir kisminin sustugu, diger bir kismin ise bu acigi olabildigince suistimal ettigi bir mecraya suruklenecekti. ..."

From: Billy Joel
To: gturks@egroups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 4:53 PM
Subject: [GTurks] Re: Bu liste bizim listemiz

 

"...özellikle de projeci arkadaslar...entellktüellerden düsünce üretiminden korkup (kendimi hic bunun icine dahil etmiyorum, söyleyeyim de neme lazım) arkasi bir türlü dolduralamadigi icin boslukta sallanan projelerinize sarilmaktan vazgecin de iki cift laf etmenin de bir projenin parcasi olabilecegine aymaya, kulak vermeye calisin.. sıradan fasizm en cok entellektüellerden, farkli düsünenlerden, ayaginin altindaki haliyi ceken insanlardan korkar, ve bu korkusunu siddete dönüstürür (bak. paul tristram ve nathan'ın atilmasi)..."

From: Murat Yalçınkaya
To: XListe@egoups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 8:16 PM
Subject: [XListe] kisiligim porselendir,cabuk kirilir

Talihsiz karara kızanlardan başka biri. O bu durumda nezaketi ön planda görmediği için, haksız mı olur, argümanları dikkate alınmamak mı gerekir? İstediklerini çok bulduğumuz için, saçma diyecek miyiz? Ben sevgili Mono'non bu emaili okuduğumda serbest nefes alabilmek  için gereken bir esinti hissettim.

"...Şimdi ne alakası var demeyin... bizin bu yaptığınızı yüzlerce yıl önce kiliseler de yapıyordu.. birtakım insanlar toplanıp şu veya bu nedenden dolayı birilerini aforoz ederlerdi..
Bizde o 3 kişiyi aforoz etmekle aynı şeyi yapmış olduk.. Milenyumun hiç birşeyi değiştirmediğini kanıtladık. Hiç kimsenin bilgi paylaşımından başka çıkarı olmadığı böyle bir platformda bile demokrasinin uygulanamıyacağını kanıtladık. Kendi içimizde bile birbirimize tahammülümüz yok, strait hayatta nasıl birşeyler hak ederiz?..."


From: Mono
To:XListe@egroups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 3:07 PM
Subject: [XListe] Excomunicate

 

Kararını savunan, ama C.'nin söylediklerin aksine, onu geçici bir atılma olarak yorumlayan bir Lambdalı:

"...Tavırları gerçek bir entelektüelin olgunluğundan uzaktı... "Biz seninle ayrı planetlerdeyiz", "Senin düzeyine inemem", "seninle tartışmayı gereksiz
görüyorum" diye bitirdiği mesajlarıyla herkese bol bol cevap yetiştirdi çünkü kendisini ortamın en üstün insanı olarak görüyordu ve eleştiriye asla tahammülü yoktu... Arasıra da "fikirlerini beğendim",
"fena değilsin", "seni izleyeceğim" gibi sözlerle bir kaç kişinin başını okşadı..."

From: e……
To: XListe@egroups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 11:47 PM
Subject: [XListe] Listede Yaşananlar

 

Bu sansüre faşizm diyenlerden biri:

From: b.t.b.
To: XListe@egroups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 2:23 PM
Subject: [XListe] Re: Bu liste bizim listemiz

 

Kararı savunan birisi daha:

From: cemo memo
To: XListe@egroups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 12:01 PM
Subject: Re: [XListe] Re: Bu liste bizim listemiz

 

"...Bu son iki ay icinde tartismalarin gerilimi yukseldi.Ama bunu tek bir tarafa baglamak buyuk haksizlik olur. Bizler de bu tartısmanın tarafları olduğumuza gore sessiz kalmamiz yada bu cesit bir blokasyona basvurmamız hicbir sekilde adil sayilamaz. ..."

From: surprise
To: XListe@egroups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 2:42 PM
Subject: [XListe] Re..Consider....

"Dostlar,
dünden beri düsünüyorum. ..." 

From: T……
To: XListe@egroups.com
Sent: Tuesday, July 11, 2000 10:38 AM
Subject: [XListe] sen yoksan bir eksigiz

 

"...anlattığın calışma kosulları, Kafka öykülerini andırıyor. Sadece okumak bile içimi daralttı. ..."

From: sufiboy
To: XListe@egroups.com
Sent: Tuesday, July 11, 2000 11:28 AM
Subject: [XListe] Re: sen yoksan bir eksigiz

"...Bu listede veya tum net uzerinde bir farklilik yazismalarimizda, tartismalarimizda 'sanal' olarak ayni ortami paylasiyoruz ve maalesef zayif insan psikolojisi zaman zaman bu tip bir ortamda aslinda gercek sosyal bir ortamda yuz yuzeyken soyleyemeyecegimiz seyleri soyleyebilmemizi sagliyor. Iste sanirim burada frene basmamiz gerekiyor. ..."


From: Henry Cinansky
To: XListe@egroups.com
Sent: Monday, July 10, 2000 4:41 PM
Subject: [XListe] Liste

 

"...Listemiz daha yeni olduğunda, saygılı biçimde eleştirebilmekten konuştuk. Bu konuda yararlı tartşmamız oldu. ancak bundan belki daha önemli olan eleştirilebilmek. Eğer canım polemik yapmak istemezse atılan topu geri atmak zorunda değilim. Örneğin Paul'un yaptığı çoğu eleştiri karşılık vermeyeni pek de kötü bir durumda bırakmaz, çünkü yorumlar, kararlamalar değil. Oynamaktan hoşlansam ise neden olmasın. Ancak gülümseyerek pes edebilemek de gerekir. Kursura bakmayın, ama herkes zekice kavga etmekten hoşlanmaz diye bunu yasaklamak nasıl bir yaklaşımdır?..."

From: Heribert Mürmann
To: XListe@egroups.com
Cc: Paul; Tristriam
Sent: Tuesday, July 11, 2000 12:00 AM
Subject: [XListe] listede uyum ve özgürlük

"Anti faşist" mücadele ediyorduk ve muhatabın (liste moderatör) haberi bile yokmuş: (C.'ye faşist demiyorum, ancak durumun sorumlusuydu, deseydim bile tek sorunumuz nezaket mi olurdu?)

From: C..
To: XListe@egroups.com
Sent: Tuesday, July 11, 2000 11:31 AM
Subject: [XListe] Geldim..

 

C.'nin savunması:

"...Bu grupta da moderator olarak farklı bir durumda degilim. 3 kisi listeden atilmadan once ozel mesajlarda "pasif" kalmakla suclandim, moderatorum ya, birseyler yapmaliydim. Simdi ayni 3 kisi listeden cikarilinca da baska kisilerce "fasist, diktator" olmakla suclaniyorum. Oyle bir konumdayim ki, ne yapsam birileri mutsuz olup bunu bana kusuyor. ..."


From: C.
To: XListe@egroups.com
Sent: Tuesday, July 11, 2000 12:10 PM
Subject: [XListe] Listeye ve moderatore dair...

 

"...Bir yanlış, bir hata, bir sorun varsa, bunu zamanla insanlar anlar... Yok eğer tersini yapar, her şeyi siz belirlemeye kalkarsanız, bir şeyi düzelteyim derken başka bir şeyi ve başka birilerini tamamen ezmiş olursunuz.

4) Arkadaşlarıma sordum diyorsun.. Arkadaşların... Bahsettiğin arkadaşların bu listedeki eğilimleri ne derece temsil ediyor merak ediyorum doğrusu... Arkadaşlarına soracağına, mesela listeye niye sormadın?..."

From: Mustafa Konur
To: XListe
Sent: Tuesday, July 11, 2000 2:50 PM
Subject: Ynt: [XListe] Listeye ve moderatore dair...

 

Bu aşamada kararı geri alıp, listenin yapılanma ile ilgili ortak bir tartışma başlasaydı güzel olurda da, fakat bu güne dek yapılmadı.


"...Bu anlamda listeden "çıkarılan" kişilerin listeye geri alınması, "bilmemne demokrasisi" veya bu tatta popülist özgürlükçü söylemler adına değil, çoksesliliğin korunması ve bundan rahatsız olan ortaçağ-yanlarımızın eğitilmesi adına gereklidir. ..."

From: Sysphous
To: XListe@egroups.com
Sent: Tuesday, July 11, 2000 1:53 PM
Subject: [XListe] Leviathan

 

"....Neden başka konularda böyle tamamlayıcı bir şeyler görmek mümkün olmasın?
Birisi belki daha sert yazar, öbürüsü yumuşatmayı sever, fakat her ikisine ihtyaç var. Herkes için geçerli olacak bir standardı koymak yerine farklılıklarımızın değerini anlamaya çalışırsak daha güzel olamaz mı?..."

From: Heribert Mürmann
To: XListe@egroups.com
Cc: Paul
Sent: Tuesday, July 11, 2000 9:17 PM
Subject: [XListe] Fw: cesaret

"...Bunun ötesinde sevgi, hoşgörü ve saygı da ekleyeceksin. Bir kural olarak değil, senin kendin uygulayacağın bir davranış olarak. Başkasını buna zorlamak elinde olmadığını kabul edeceksin, çünkü bunları dar kalıplara ve kurala sokamazsın, ancak gönülden olurlar. Zorlama sevgi, hoşgörü ve saygıya zıttır.
Bunun ötesinde yargılamak kaçınılmaz olduğunda eski Romalılardan kalma "in dubio, pro reo" (Suç konusanda şüphe varsa, sanık suçsuz sayılacak) hukuk ilkesi geçerli olacak...."

From: Heribert Mürmann
To: XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 1:16 AM
Subject: Re: [XListe] Liste

 

Hala bunu çözemiyorum. Yukarıda yazdıkarımı düpedüz tartışmaktan yerine sözleri bağlamdan koparıp ilgili agümanları yok sayar. Yoksa anlamadı mı, yüzeysel mi okumuş, yazdıklarım anlaşılmaz mıydı?

From: "Henry Cinaski"
To: XListe
Sent: Wednesday, July 12, 2000 12:58 PM
Subject: Re: [XListe] Liste

 

"...Bir de su "biz"  olayini devamli "ben ve diger iktidar ortaklarim" gibi algiliyorsun, hayir, ben listedeki konusmalardan, arada tartismalarin fazla alevlenmesini istemeyen ve daha yumusak davranan arkadaslardan
bahsediyorum. ..."

From: C.
To: XListe@egroups.com
Sent: Tuesday, July 11, 2000 6:19 PM
Subject: Re: [XListe] Kim bu "Biz"?

Tartışmaların arkasında Lambda'ya karşı bir hareketi gören Pio'nun mesajı.


"...Lambda ile ilgili tavırlara gelince. Gerek bu 3 arkadaşımızın, gerek Lambdayı ağır eleştiren (bence sadece keyfi değerlerle) ..."

From: Pioneer TR
To: XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 3:14 AM
Subject: [XListe] En Demokrat Benim!

 

"...Ancak bu listenin, ister insanların kişisel gelişmesi olsun, ister eşcinsel hareketi, hiç de küçümsenmeyecek bir önemi var. Aramızda bile, bu kadarcık özgürlük ve adalet yoksa, tolplumdan ne bekliyoruz ki? ..."

From: Heribert Mürmann
To: XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 7:24 PM
Subject: Re: [XListe] En Demokrat Benim!

 

"...Soylemi bu kadar 'mistir', 'caktir'la dolu bir insan, nasil cikip ta demokrasiden bahseder? Aziz Nesin oykulerinden firlayan bir kasaba politikacisi agzi bu. Herseyi en iyi sen biliyorsun ve senin gibi dusunmeyenlere de haddini bildiriyorsun. Ustelik, kaos ve teror tehlikesinden sozederek, resmi ideolojiyle iciceligini gosteriyorsun. ..."

From: sufiboy
To: XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 7:10 PM
Subject: [XListe] samimiyet ve Pioneer, dir, mistir, caktir...

 

"Evet,
XListe mail listesinin pasa babalari nihayet sözü aldilar.son noktayi da onlarin koymasi beklenirdi zaten. bunun üstüne laf söyleyecek adam escinsel hareketi baltalayacak,..."

From: Murat Yalçinkara
To:XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 4:21 AM
Subject: [XListe] argümanim yok, saldirim var!

 

"...burası ne münazara yeridir, ne insanların özgürlüğünü alabildiğine yaşamak için ağzına geleni söylediği, kendini tatmin için başkalarını ezdiği, ne de ideolojik mücadelelerin sürdürüldüğü, teorisyenlerin yarıştığı, edebiyat harikalarının sergilendiği, bu cevherlerle farklıkları olanlarında vaybe diyerek şaşırıp, sus pus olup oturacakları bir yerdir. ..."

From: EL
To: XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 4:08 PM
Subject: [XListe] ne yapıyoruz

 

"...Escinsellerin Turkiye'deki mucadelesini yukseltmek gibi bir amac varsa, bu, burada, demokrasi anlayisinda birbirimize derdimizi anlatmayi ve bunu kendi iliskilerimizde gerceklestirmeyi becermeden nasil olacak? ..."

From: sufiboy
To: XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 5:50 PM
Subject: [XListe] Re: ne yapıyoruz

Buraya kadar sonsuz görünen bir sabırla fikir üzerine tartışmayı sürmeye çalışmış olan Mustafa Konur, bu kadar körlüğe karşı, hiç bir argüman ciddi almayan yanıtlara karşı, artık fikir düzeyinde bir çözüm ulaşabileceğimiz umudunu kaybetmiş gibi görünür. Sanırım hepimiz benzer hissetik (Bu bağlamda "hepimiz" Lambda'yı ima etmez!). Oldukça sert ve derin, bu konuda etkin gördüğü insanların kişisel tavrını eleştirir, sorgular.

"...Benim tepkime bir birikimin sonucu diyebiliriz... Ortada birkaç kişi var ve bunlar neyin nasıl olacağına karar vermek pozisyonundalar. Ben işte bu duruma ifrit oluyorum. Ve bu kişiler, her ne hikmetse, her yerde varlar. XXXChat'te onlar var, XListe'de onlar var, belli bir zamandan beri Lambda İstanbul'da da onlar var. Kendileri xxxchat'in op tayfasını oluşturuyorlar. En büyük özellikleri, aynı konularda aynı durumlarda aynı şeyleri düşünüp birbirlerini onaylamak. Başkaları üzerine karar almak için birbirlerine telefonlar ediyorlar. Ve elbette ki her keresinde hemfikir oluyorlar. Bir gün olsun içlerinden bir tanesi farklı düşünse, tüm eleştirilerimi geri alacağım... XListe'nin işleyişi hakkında karar verecek mekanizmayı yine onlar oluşturuyor. Son olarak da, Lambda'nın nasıl işleyeceğini onlar belirliyor. Nedir bu durumun açıklaması? "Biz biliriz, biz tespit ederiz. Bizim gibi düşünmeyenler, dışarı!" diye yola çıkıp sonra her şeyi berbat eden bu kişiler, kendilerini ve tutumlarını zerre kadar farkında değiller. Ve zarar verici oluyorlar...

xxxChat'in hali ortada... Oradaki tutumunuz ve anlayışınız yüzünden, güzel bir chat kanalını herkesin sıkıntı duyduğu nefret ettiği bir yer haline getirdiniz. ..."

From: Mustafa Konur
To: XListe@egroups.com
Sent: Wednesday, July 12, 2000 8:36 PM
Subject: Ynt: [XListe] En Demokrat Benim!

Her ne kadar Mustafa Konur'un bu kadar uzun, derin ve içtenklikle eleştiri aslında kişinin ve grubun kendi kendini sorgulamak için bir fırsat olarak görünebilse de, bu ortamda böyle bir eleştiriye, haklı değilse, haklıysa da ilk anda kızmak bence de anlaşılabilir bir tepki. Bana karşı olsaydı, kızmadan bunları düşünüp, kendimi sorgulayarak, dürüst bir yanıt verebilir miydim bilemiyorum. Kimin söylediği de önemli olurdu. Çok güvendiğim birisi yapsa, çözmeye çalışırdim, zaten karşıt olarak gördüğüm birisi yapsa, belki ben de ters tepki gösterirdim. Fakat eğer haklıysa,…..


Aşağıdaki yazı aslında temkinli yazdığımı düşünmüştüm. Mustafa'nın eleştirisine yapıcı bir yanıt için yol göstermeye çalıştım. Ancak söz konusu Lambda'lıların  tarafından hain saldırı olarak algılancaktı.

"...Lambda'yı eleştirmiş olmam, beni kolay kolay vatan haini duruma düşürebilir.. Neyse zaten vatan hainiyim. Çünkü asıl vatanım ne bir grub ne bir devlet, tarzı, düşünceleri ne olursa olsun, farklı olanın hakları savunanlardır. ..."

From: Heribert Mürmann
To: XListe@egroups.com
Sent: Thursday, July 13, 2000 12:52 AM
Subject: Re: [XListe] En Demokrat Benim!

 

Bir arkadaş (B.T.B.) fark etti:

"...Bilmem farkettiniz mi, listenin anasayfasinda eskiden bir satirdan ibaret olan tanitim yazisi, Londra'dan yazan sevgili Henry Cinaski'nin zahmet edip cevirdigi bir metnin eklenmesiyle zenginlesmis. Son zamanlarda yapilan tartismalara buyuk bir anlam kazandiran bu metni izninizle buraya kopyaliyorum: ..."

From: Heribert Mürmann
To: XListe
Sent: Thursday, July 13, 2000
Subject: Re: [XListe] XListe listesinin tanitim iletisi

 

"...Heribert ne misyonla buradadır bilemem ama oluşumundan bu yana Lambdaya yaptıkları ortada, sürekli Lambdaya gelen çaresizleri öbür kapıdan çıkarmış, yıllar sonra bile Lambdayı 30-40 kişiyle sınırlayıp kendi tahakkümünden çıkmaması için çaba sarfetmiş, keşke direnecek enerjim ve zamanım olsa. ..."

From: EL
To: XListe@egroups.com
Sent: Thursday, July 13, 2000 2:40 PM
Subject: [XListe] inanılır gibi değil

 

"...ancak 20 dakika sonra askerlik icin isyerinden ayrilacagim ve yaklasik 5 hafta istanbul'da olmayacagim.
...
Yoksa 5 hafta boyunca liste kitli kalacak. Bu sure zarfinda listede aksamalar olmasin maksadiyla, Tum Lambda listelerini devrettigim Heribert'e, GTurks listesi moderatorlugunu de verdim."

From: C.
To: Xliste
Sent: Thursday, July 13, 2000 5:54 PM
Subject: [XListe] Moderator

El' e yanıt:

From: Heribert Mürmann
To:gturks@egroups.com
Cc: LT (Lambda T)
Sent: Friday, July 14, 2000 5:27 PM
Subject: Re: [GTurks] inanılır gibi değil


Bu iftiraları yanıtlamak bana düşmez. Eski ve yeni Lamdalılar, beni tanıyanlar ancak yanıtlayabilir.
Sevgiler Heribert

 

From: Heribert Mürmann
To: Xliste@egroups.com
Sent: Friday, July 14, 2000 2:01 AM
Subject: [Xliste] Moderator ben miyim?

 

From: Mustafa Konur
To: XListe
Sent: Monday, July 17, 2000 4:55 PM
Subject: [GTurks] Yeni bir e-mail listesi: Q- List


Merhabalar...

Egroups bünyesinde yeni bir e-mail listesi kurduk: Q- List

Q- List'in işleyişine ilişkin herhangi bir sınırlama yoktur.
Amaçlanan, mümkün olduğu kadar çok ve farklı sesin birarada olmasıdır.
Q- List'te, listeye dahil olan herhangi birinin listeden ayrılması "yalnızca" kendi isteğiyle olabilir. Bunun tek istisnası, listeye, işleyişi sabote etmek amacıyla katılanlardır.
Q- List'in olabildiğince zenginleştirici, çoğaltıcı, çoksesli ve üretici bir tartışma, iletişim ve paylaşım ortamına dönüşmesi ve belki de ileriye yönelik daha başka oluşumların hazırlayıcısı olabilmesi listenin varoluş sebeplerindendir.
Q- List'in, karşıt görüşlerin olabildiğince sesli olarak dillendirildiği bir süreç sonunda ortaya çıkmış olması, aynılıkların değil farklılıkların biraradalığı sayesinde zenginleşebileceğimizin, çoğalabileceğimizin ve ileriye yönelik adımlar atabileceğimizin kanıtı şeklinde de okunabilir.

Dileyenler, q-list-subscribe@egroups.com adresine, listeye katılmak istediklerini belirten bir mesaj atarak üye olabilirler.


Sevgiler,

Mustafa K.

Devamı, VIII: Artık Lambda'nın (aktiflerin) email listesinde tartışmalar başlamıştı.