Ne cumhuriyet ne demokrasi olsa olsa herkesin kral ve kralice olduğu kraliyet.

giriş sayfası
eski anasayfa
Yazılar
Eşcinsel grupları
İbnistan Forum
(Siz de düşüncelerinizi paylaşın!)

Hayat ve Mücadele

Aşağıdaki yazıların ortak noktası, insanın gerçekten insan ("kralice ve kral") olabileceği düzene ve hayata yol arayışıdır. Bir yandan, bağlamı bazen tam aynı olmamakla birlikte, bazı konularda daha derinleşmiş ve ilerlemiş araştırmalara ve tartışmalara dayanan batılı kaynaklardan yararlanıyoruz. Öbür yandan bulunduğumuz toplum ve topraklarla ilgili ciddi araştırmalar henüz çok eksik, fakat kişisel deneyimlerimizi katarak, aramızdaki iletişimi de geliştirerek kendi durumumuza özgü bakışlar ortaya çıkabilir.
Bu yazılar daha radikal ve özgür yorumları denemek için fikir ve cesaret verebilir. Yazılar, farklı kaynaklardan alınmış, en başta bu konuda öncelik yapan Kaos GL dergisinden.
Bir çok konuda henüz bocalmamız, sadece masur görünmesi gereken bir olgu değil, erdem bile sayılır. Zira gerçek dediğimiz ima, oldu bitti bir şey olamaz, her zaman sorgulanmaya açık kalması gerekir.

Güzellik

Ufuk Kuzey: Kent Işıkları 2
Güzellik

"Sıradan bir yüz, hiçbir sıra dışı durum yok. Gözlerine baktığımda..."

Murat Yalçınkaya: Beden
Eşcinsel Kimliğin Kurgulanması Sürecinde Bedenin Etkisi ve Etkilenmesi
"Çünkü bedenlerimiz, kimliğin ve farklılığın bir alanı oldukları kadar, iktidarın hedefi ve aracısıdırlar da. Foucault'nun deyişiyle, iktidar, bedenin içine sızmıştır."

Özgürleşmek

Steven Seidman (Çev: Kerem Güven): İbne Teorisi
"...ibne, hem egemen heteroseksüel hem de egemen homoseksüel anlayışa karşı bir duruşu öneren bir kavramdır. ... ...egemen gey-lezbiyen ve heteroseksüel akımlarca yürütülmekte olan normalleşmeye yönelik kimlik politikasını ortaya koyup, eleştirmeyi hedeflemektedir; ..."

Tezer KANIK:
Ataerkide Kadın olmak + eşcinsel olmak + azınlıkta olmak

"Toplumumuzda da bugün insanlarımıza düşünmemenin avantajları sıralanırken düşünen ve düşündüğünü ifade eden insanların hapisle, faili-meçhul infazlarla gelen sonu ibret-i aleme izletilmektedir."

Momin Rahman
(Çev: Murat Yalçınkya): Cinsellik ve Haklar
Lezbiyen ve gey politikasını sorunsallaştırmak
"Gey politikanın gittiği yönle ilgili tartışmalar yeni değildir, bir çok kuramcı, cinsel politikanın radikallikten uzaklaşma tehlikesinin arttığına ve geleneksel demokratik biçimlerin içine hapsolduklarına dikkat çekmektedir."

Aile, çevremiz, açılmak,...

Yeşim T. Başaran:
Annelerimiz.. babalarımız... ve biz!

"Annelik, babalık zor zanaat. Bu dalga geçme cümlesi değil. Gerçek söylüyorum. Ezici bir çoğunluğunun, çocuk sahibi olsam mı, olmasam mı, diye bile düşünmeden edindikleri çocuklarına olan zorunlu sorumluklarına karşılık, karşılarında koca bir düşman dünya var."

Tuna Erdem:
Açıl susam açıl!

".. cümleyi duyanın kendi cevabı, açıklamanın içeriğini belirleyecektir. Kendimi açtım zanneden kişinin hiç istemediği bir yere kapatılması, kategorize edilmesi işten bile değildir."

Express GL sayfası 1995/1996
Yıldırım Türker: "Yine Açılmak Üstüne"
Barış Ali: "Bir Mutlu Son"
Murathan Mungan: "Eşcinseller için Hayat Kullanma Kılavuzu"
ve ...

Lezbiyen ve Feminizm

Gül: Lezbiyenlik ve Feminizm

Yeşim T. Başaran:
Kendine önyargılı lezbiyen

Leyla ile Leyla
Şark-İslâm Klasiklerinde Eşcinsel Kültür VII

Travesti ve Transseksüel

Transseksüel bahsi üzere+
İflah olunmaz travesti

Bu ülke

Ufuk Kuzey:
Karantina altında

"... 833 turist, sadece eşcinsel oldukları için sınır dışı edilir ve gemi Rodos'a doğru yola çıkar. Kuşadası esnafından yaklaşık 200 kişi durumu protesto etmek amacıyla bir gösteri yapar. ...
Bu olay, basit bir alt okumayla bile "medeni" toplumların ve "demokratik" sistemlerin karanlık yüzüne ayna tutuyor."
Doya doya yaşamak mı? Sevmek mi? Sevilmek mi? Yoksa takdir görmek mı? Olduğumuz insan olarak mı, sahte bir görüntü olarak mı takdir, sevgi? Dünyanın durumuna acıyıp onu kurtarmaya çalışmak mı? Her şeye rağmen hayatta kalmak mı? Zevk mi, mutluluk mu? Şunu, bunu olmak mı, sadece olmaya razı olup gerçekten var olabilmek mi?
Önce aynaya bak! Kendi yüzüne bakmadan kimin yüzüne bakabileceksin ki? Mükemmel olmak değil, olanı kabul edebilmek önemlidir. Her şey doğru mu, yanlış mı, iyi mi, kötü mü, ikincil bir sorudur. Ancak olanı sevgiyle kabul ettikten sonra daha doğru ve daha iyi olanı bulma serüvenine başlayabileriz.

Top-lanalım: top-luluklar, top-lantılar

Site tavsiyeler'de eşcinsel oluşumların web adresleri bulabilirsiniz. Başka belki sitemde henüz bulunmayan (yeni?) grup bulabilmek için Kaos GL ve Lambdaİstanbul herhalde yardımcı olurlar.

sayfa başı

İbnistan Forum
Size de fikrinizi yazın! Gruplardan haberler de bulabilirsiniz!